Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rusko chystá největší výprodej od dob Jelcina, peníze půjdou do armády

Ekonomika

  10:44
MOSKVA - Peníze na důchody a zbrojení přinese do ruského rozpočtu největší privatizace od devadesátých let. Rozhodla o tom včera ruská vláda. Moskva v největším státním výprodeji od dob éry bývalého prezidenta Borise Jelcina hodlá prodávat akcie jedenácti firem za 29 miliard dolarů (asi 558 miliard Kč).

Oslavy 65. výročí vítězství ve druhé světové válce v Moskvě foto: Reuters

Privatizace zatím nemá jasné obrysy, ale už teď se spekuluje o několika firmách, jejichž části mají být na prodej. Jde například o podíl v největší bance v Rusku, spořitelně Sberbank, ve firmě Rosspirtprom vyrábějící alkohol, především vodku, a zřejmě dojde i k privatizaci energetických společností Rosněfť a Transněfť.

"Prodáme na trhu významné podíly ve státních společnostech," prohlásil včera ruský ministr financí Alexej Kudrin. "Máme ale v úmyslu ponechat si kontrolní podíly (ve společnostech)," dodal.
Privatizace byla schválena na zasedání vlády, kde se rozhodovalo o návrhu rozpočtu na příští rok. Za dva roky budou v Rusku prezidentské volby, a vláda chce proto zvyšovat sociální výdaje. Přeje si to její předseda Vladimír Putin, který pravděpodobně bude ve volbách kandidovat.

Peníze pro důchodce a vojáky
Například výdaje na důchody v Rusku by měly příští rok vzrůst o devět procent a výplaty vojáků a policistů o 6,5 procenta. O zhruba 13 procent by měly vzrůst ostatní výdaje na obranu. Počítá se s rychlým růstem výdajů ve zdravotnictví a na kulturu. Zároveň chce ale vláda snížit deficit státního rozpočtu z loňské úrovně 5,9 procent HDP na 3,6 procenta v roce 2011. Pomoci jí k tomu má slušný, zhruba tříprocentní růst ekonomiky.

RUSKÉ FIRMY NA PRODEJ

Rosněfť obří ropná společnost
Transněfť provozovatel ropovodů
FSK JES provozovatel páteřní elektrické soustavy
Rosspirtprom výrobce alkoholických nápojů
Rosagrolizing leasingová společnost
OZK zemědělsko-průmyslová firma
RusGidro vlastník vodních elektráren
Sovkomflot námořní dopravce
Vněštorgbank univerzální banka
Sběrbank největší ruská banka
Rosselchozbank státní banka působící v zemědělství

Definitivní seznam bude ještě upřesněn

Jenže ani to nestačí, a kabinet se proto rozhodl, že použije prostředků, které má v rezervním fondu. Do toho Rusko ukládalo peníze získané v dobách vysokých cen ropy a plynu, které jsou hlavním exportním artiklem země. Dalším zdrojem peněz má pak být právě plánovaná privatizace.

Kritéria jsou jasná. "Nejdůležitější ze všeho je suma – jeden bilion rublů, kterou plánuje v průběhu tří let stát z privatizace získat," prohlásil Alexej Uvarov, ředitel odboru státního majetku na ministerstvu ekonomického rozvoje.

Zahraniční investoři váhají
Privatizace se budou moci zúčastnit i cizinci a bude se prodávat "prostřednictvím trhu", oznámila ministryně hospodářství Elvira Nabiullinová. Jenže zahraniční investoři, například Shell či fondy Prosperity Capital, nemají s investicemi do polostátních podniků dobré zkušenosti. Stěžovali si na nejasné podmínky a na to, že je po několika letech ruský stát donutil své podíly odevzdat zpět do rukou státních firem.

Jasno není ani teď. Ruská vláda oznámila, že už má sice seznam poradců pro privatizaci, ale definitivní seznam privatizovaných podniků zveřejní až v listopadu. Stejně jako podmínky prodeje akcií.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč