20. ledna 2009 8:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko dnes obnovilo dodávky plynu

Šéf Gazpromu Alexej Miller a premiéři Slovenska a Bulharska Robert Fico a Sergej Stanišev (zleva) na jednání o dodávkách plynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Gazpromu Alexej Miller a premiéři Slovenska a Bulharska Robert Fico a Sergej Stanišev (zleva) na jednání o dodávkách plynu. | foto: AFP

MOSKVA Rusko dnes dopoledne pustilo plyn do ukrajinských plynovodů a dále do Evropy. Oznámila to plynárenská společnost Gazprom. Podle odhadů dorazí ruský plyn do Evropy za zhruba 36 hodin.

"V 10:24 moskevského času (8:24 SEČ) začala Ukrajina přijímat plyn do sítě svých plynovodů... Byly otevřeny kohoutky a nyní registrujeme odběr plynu," řekl agentuře RIA-Novosti pracovník Gazpromu na stanici Sudža poblíž ruských hranic s Ukrajinou. Příjem ruského plynu podle agentury ITAR-TASS potvrdila rovněž společnost Ukrtransgaz, spravující ukrajinské plynovody, s
tím, že tlak správně postupně stoupá.

Plyn dostane jako první Slovensko
 Dodávky plynu přes Ukrajinu již začaly proudit na Slovensko. Sdělil to agentuře Reuters mluvčí ukrajinského energetického
podniku Naftogaz.

Slovensko má být první evropskou zemí, která dostane dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu, jež byly obnoveny dnes dopoledne. Slovenský plynárenský priemysl (SPP) to však zatím nepotvrdil.

Obnovení dodávek po téměř dvoutýdenním výpadku bylo původně ohlášeno Gazpromem na 8:00 SEČ. Zhruba v tuto hodinu do Kyjeva dorazila příslušná objednávka a šéf Gazpromu Alexej Miller ohlásil ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, že firma je plně připravena a že od 8:15 SEČ jsou plynovody na ruské i ukrajinské straně připraveny k obnovení dodávek.

Moskva zastavila dodávky plynu Kyjevu na Nový rok, protože se s Ukrajinci nedohodla na ceně plynu pro letošní rok. O sedm dní později vinou vyhrocení sporu zcela ustaly i dodávky pro evropské odběratele přes ukrajinské plynovody, jimiž normálně proudí do Evropy 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Řada zemí, zejména Bulharsko, Moldavsko a Slovensko, se ocitly ve svízelné situaci.

Na obnovení dodávek se o víkendu dohodli šéfové obou vlád Vladimir Putin a Julija Tymošenková, ústní dohodu pak zpečetil v pondělí podpis desetiletých kontraktů.

ČTK