5. srpna 2010 16:00, aktualizováno  17:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko kvůli suchu zastavilo vývoz pšenice, ceny letí prudce vzhůru

Cereální pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cereální pečivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil dočasný zákaz vývozu obilí a souvisejících zemědělských produktů ze suchem sužované země. Uvedl to dnes Putinův mluvčí. Cena hlavního termínového kontraktu pšenice ve Spojených státech na to vzrostla nejvýše za 23 měsíců.

Hlavní příčinou růstu cen jsou obavy, že se bude opakovat potravinářská krize z let 2007 a 2008, a strach z inflace. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes ale uvedla, že takové obavy jsou neopodstatněné.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského nehrozí, že by situace v Rusku ohrozila zásobování Česka obilím, a to přesto, že farmáři očekávají v důsledku nepříznivého počasí až o 15 procent nižší úrodu než loni. ČR je z dlouhodobého hlediska u obilovin soběstačná a v zemi se v posledních letech vyprodukuje až o třetinu více obilí, než se spotřebuje.

Po dobrých letech pohroma

Rusko loni vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice. Vyšší vývoz měly loni jen Spojené státy a Evropská unie. FAO dodává, že světové zásoby jsou dostatečné, aby předpokládaný pokles produkce pokryly. Poslední dva roky byly totiž sklizně rekordní, napsala agentura Reuters.

Rusko sužuje největší sucho za sto let. Putin proto slíbil na pomoc zemědělskému sektoru dotace deseti miliard rublů (6,3 miliardy Kč) a dalších 25 miliard rublů v půjčkách. Obilí z vládního intervenčního fondu pak budou úřady distribuovat do regionů.

Premiérův tiskový mluvčí uvedl, že zákaz vývozu bude platit od poloviny měsíce. Ceny na světových trzích s pšenicí pak šly nahoru také kvůli horšící se předpovědi sklizní v černomořském regionu a obavám o osivo na příští sezónu.

Termínový kontrakt pšenice na burze v Chicagu rychle dosáhl 23měsíčního maxima 7,8575 dolaru za bušl (cca 27 kilogramů). Od konce června sice ceny pšenice v USA vzrostly téměř o 70 procent, jsou ale ještě daleko od 13,345 dolaru za bušl, kam se cena vyšplhala během potravinové krize v roce 2008.

"Zákaz vývozu z Ruska znamená, že se na mezinárodním trhu s

OECD: Problémy zatím nejsou vážnou hrozbou

Dopady nynějších problémů s pěstováním obilí v Rusku nelze srovnávat s dopady, jaké měl prudký růst cen potravin před dvěma lety. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

pšenicí karty zamíchaly," uvedl jeden z obchodníků v Evropě. Dodal, že se tím otevírají prodejní příležitosti pro obilí ze západní Evropy a Spojených států.

Rusko loni vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice. Vyšší vývoz měly loni jen Spojené státy a Evropská unie. FAO dodává, že světové zásoby jsou dostatečné, aby předpokládaný pokles produkce pokryly. Poslední dva roky byly totiž sklizně rekordní, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.