7. května 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský hacker s Gozi virem vykrádal účty. Zaplatí miliony, do vězení už nemusí

Hacker. Ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker. Ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

NEW YORK Ruský hacker Nikita Kuzmin, jehož počítačový virus stahoval peníze z bankovních účtů, bude muset zaplatit pokutu 6,9 milionu dolarů. Rozhodl o tom newyorský okresní soud. Ve vězení ale Kuzmin nezůstane, neboť uložený trest odnětí svobody v délce 37 měsíců si již odseděl.

Kuzmin šéfoval tříčlenné skupince (kromě něj byli jejími členy Lotyš a Rumun), která vytvořila nebezpečný program známý jako Gozi vir. Ten se do počítače dostal pouhým stažením infikovaného PDF souboru a hackerům umožňoval krást peníze z bankovních účtů napříč USA a Evropou.

Úřady vir identifikovaly poprvé v roce 2007. Tehdy ještě neměly tušení, že napadl přes milion počítačů. Později jej označili za jeden z finančně nejdestruktivnějších počítačových virů v historii. Podle tvrzení vyšetřovatelů způsobil ztráty v desítkách milionů dolarů.

Po hackerech pátrala FBI s řadou evropských zemí. Federální vyšetřovatelé při tom objevili server, který obsahuje detaily o více než deseti tisících účtech z 5200 počítačů, z nichž 160 patřilo americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Kromě toho, že Kuzmin kradl sám pro sebe, nabízel Gozi vir k pronájmu ostatním hackerům, a to za 500 dolarů (dvanáct tisíc korun) týdně. Jen z této činnosti si pak přišel na 250 tisíc dolarů.

Kuzmin během doby, kterou strávil ve vězení, s úřady spolupracoval. Americké ministerstvo spravedlnosti sice nezveřejnilo detaily, ale spolupráce pravděpodobně fungovala. Soud mu proto uložil jen pokutu a ve vězení už hacker nemusí strávit ani měsíc.

vlkVojtěch Wolf