16. června 2015 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský řetězec chce dobýt Manhattan. Do tradičních blinů přidá javorový sirup

Ruské palačinky bliny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské palačinky bliny. | foto: Shutterstock

MOSKVA/NEW YORK Ruský řetězec rychlého občerstvení Teremok se chystá na podzim otevřít na Manhattanu dvě jídelny, které budou nabízet tradiční ruské bliny, tedy palačinky se slanou i sladkou náplní. Vyjdou na čtyři až deset dolarů za kus, tedy v přepočtu 97 až 243 korun.

Plán oznámil zakladatel řetězce Michail Gončarov, který podle listu RBK už do každé z newyorských jídelen investoval od 150 do 240 tisíc dolarů.

Aby se ruské bliny trefily do americké chuti, použije Gončarov přísadu, na niž návštěvník sítě Teremok v Rusku nenarazí - javorový sirup. Pokud experiment v USA dopadne úspěšně, objeví se ruské jídelny i v Německu, Británii a Číně.

Teremok má přibližně tři stovky jídelen v Moskvě a Petrohradu. Loni společnost utržila 6,5 miliardy rublů (asi 2,9 miliardy korun), v letošním prvním čtvrtletí tržby vzrostly o pětinu. Před čtyřmi lety americká televize CNN zařadila Teremok mezi nejlepší mimoamerické sítě rychlého stravování, předloni se síť objevila v žebříčku listu USA Today, připomněl RBK.

Pětačtyřicetiletý Gončarov, narozený v Kazachstánu, původně podnikal ve sféře audiotechniky, než ho krach ruských financí v roce 1998 přiměl vsadit na bliny, prý podle tajných receptů od své matky, která má v řetězci na starosti kontrolu kvality.

Na Manhattanu nicméně Teremok narazí na konkurenci: ruské restaurace a vyhlášenou ruskou čajovnu, založené emigranty z carského Ruska ještě ve 20. letech minulého století, poznamenal server newsru.com.

ČTK