Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
12. září 2011 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RWE nebude stavět elektrárnu u Čelákovic

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

PRAHA  Lidé z okolí středočeských Čelákovic si mohou oddychnout. Nová paroplynová elektrárna v blízkosti města, proti níž lidé protestovali a sepisovali petice, aspoň zatím nevyroste.

Dvě energetické skupiny, německá RWE a švýcarský Alpiq, se rozhodly stavbu odložit. "Stavět elektrárnu nyní by byl ekonomický nesmysl. Tržní cena elektřiny je nízká, zatímco cena zemního plynu je příliš vysoká," uvedl předseda představenstva společnosti RWE Transgas Martin Herrmann.

ČTĚTE TAKÉ:

Není to jediný důvod pro odklad. Následkem vynuceného odstavení německé jaderné elektrárny Biblis se výrazně propadl zisk koncernu RWE. Vedení koncernu tudíž muselo seškrtat plánované investice do nových elektráren. Místo současných sedmi miliard eur ročně bude koncern moci v příštích letech investovat jen kolem čtyř miliard eur.

Martin Herrmann nicméně upozornil, že plány na elektrárnu u Čelákovic nepadá definitivně. "Nejpozději v roce 2018 bude projekt znovu posouzen a možná rozhodneme o zahájení výstavby," upozornil šéf RWE Transgas.

Zástupci skupin RWE a Alpiq informovali o záměru postavit poblíž elektrorozvodny Čechy-střed paroplynovou elektrárnu před dvěma lety. Zařízení mělo dodávat do sítě výkon 1000 megawattů, tedy stejně jako jeden blok jaderné elektrárny Temelín.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...