Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Kdo má prospěch z inflace

Ben Bernanke - šéf Fedu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke - šéf Fedu | foto: Reuters

PRAHA Znehodnocování měny vládou či centrální bankou je staré téměř jak stát sám. Mělo pouze v dějinách různé názvy: Od snižování zlatého obsahu mincí a tisku bankovek přes tzv. expanzivní měnovou politiku až po nejnovější termín amerického Fedu "kvantitativní uvolňování". Rozdíly jsou jenom ve formě, nikoli v obsahu.

Tisk peněz byl nahrazen elektronickým přidáváním nul na účty bank, efekt je však v konečném důsledku vždy stejný: růst cen, tedy inflace.

Inflace po právu nemá dobrou pověst, avšak vždy se o ní mluví jako o rovnoměrném problému všech. Je to ale přesné? Neprofituje někdo z inflace, zatímco ostatní ztrácejí? Dnešní praxe americké centrální banky Fed je učebnicovou ukázkou.

Stodolarové bankovky

V listopadu Fed ohlásil, že za nově vytvořené peníze vykoupí vládní dluhopisy v hodnotě 600 mld. dolarů. Nekoupí je však přímo od Ministerstva financí USA, ale od investičních bank. Navíc Fed uvedl, kolik vykoupí, kdy a za jakou cenu. Investiční banky si mnou ruce.

Bez rizika nakoupí od státu dluhopisy a v daný termín je prodají se ziskem Fedu. Jistě, na konci tohoto procesu bude v ekonomice více peněz a ceny všeho půjdou nahoru. Avšak ten, kdo stál v řetězci držitelů nových peněz na začátku – dříve, než vzrostly ceny –, je inflačním vítězem. 

Rok 2010 v obrazech

Ten, kdo naopak nejprve čelil vyšším cenám a až pak dostal nové peníze, je inflačním poraženým. Nelze vinit investiční banky, že využívají ziskové příležitosti. Viňme spíše centrální banky za přerozdělovací inflační politiku.

Avšak nenechme se zmást, když slyšíme představitele amerických bank chválit inflační politiku Fedu. Neříkají to proto, že je dobrá pro všechny. Říkají to proto, že je dobrá pro ně.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...