16. června 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saab se vrací do švédských rukou, od GM ho koupí Koenigsegg

Logo automobilky SAAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky SAAB | foto: ČTK

STOCKHOLM Americký výrobce automobilů General Motors podepsal předběžnou dohodu o prodeji automobilky Saab švédskému producentovi luxusních vozů Koenigsegg. Saab se v únoru uchýlil pod soudní ochranu před věřiteli.

"Prodej by měl být uzavřen do konce třetího čtvrtletí letošního roku," uvedla evropská část společnosti General Motors na svých internetových stránkách. Podmínky obchodu nebyly v prohlášení zmíněny. Dohoda ale prý obsahuje investiční závazky od Evropské investiční banky (EIB) v hodnotě 600 milionů dolarů.

Saab v únoru požádal o ochranu před věřiteli. Soud v květnu prodloužil firmě bankrotovou ochranu až do 20. srpna. Do té doby má být dokončen proces reorganizace, v rámci kterého je vybírán nový majitel podniku.

Kromě výrobce Koenigsegg o Saab usilovali také americký finančník Ira Rennert a jeho Renco Group a skupina investorů Merbanco z amerického státu Wyoming.

Automobilka General Motors nedávno vyhlásila bankrot a v současné době prochází reorganizací. Plánuje také prodej značek Saturn, Hummer a Pontiac. Zaměřit se hodlá na výrobu Chevroletu, Cadillaku, Buicku a GMC.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz