23. září 2012 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Patentový spor: Apple chce úplný zákaz Samsungu, ten nový soud

Pracovníci společnosti Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci společnosti Apple. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO/SOUL Dva největší světoví výrobci chytrých telefonů a tabletů Apple a Samsung Electronics nejsou spokojeni s výsledkem srpnové soudní pře o patenty u federálního soudu v kalifornském San José. Americká firma žádá definitivní zákaz prodejů telefonů Samsungu v USA a další vysoké odškodné, zatímco korejská společnost požaduje nové soudní líčení. Plyne to z dokumentů, které soudu obě firmy zaslaly na konci týdne.

Apple také žádá o zákaz prodeje všech telefonů Samsungu řady Galaxy, a to včetně nejnovějšího Galaxy S III. Soudkyně Lucy Kohová v červnu vydala předběžný zákaz prodávat v USA produkty Samsungu napadené americkou firmou, což se týká i tabletů Galaxy, na které se rozhodnutí poroty o porušení patentů nevztahovalo.

Apple versus Samsung

Apple minulý měsíc vyhrál jeden z klíčových sporů, když porota federálního soudu v San José rozhodla, že Samsung okopíroval ve svých telefonech řady Galaxy některé hlavní prvky přístrojů iPhone. Samsung dostal nařízeno zaplatit odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč). Nyní ale Apple požaduje dodatečných 707 milionů dolarů za porušení řady dalších patentů, které předtím nebyly vzaty v potaz.

Samsung požádal soud v San José o nové líčení a odůvodnil to tím, že na svou obhajobu měl nepřiměřeně málo času. "Limity, které soud stanovil pro délku procesu, svědky a důkazy, byly v tak složitém a rozsáhlém patentovém případu bezprecedentní a zabránily Samsungu přednést plně a spravedlivě své argumenty, jimiž by reagoval na řadu tvrzení Applu," uvedla korejská firma.

Další soud se koná 6. prosince
Samsung si také stěžuje na to, že rozhodnutí poroty se vedle technických prvků týká i takových věcí jako tvaru výrobku. "Je nešťastné, aby se mohlo s patentovým zákonem manipulovat tak, aby dal jedné firmě monopol na obdélníky se zaoblenými rohy nebo na technologie, které Samsung a další firmy neustále vylepšují," sdělila firma.

ČTĚTE TAKÉ

Další slyšení ve sporu je u soudu v San José na programu 6. prosince. Soudkyně Kohová by na něm měla zvažovat žádost Applu o trvalý zákaz prodeje osmi modelů chytrých telefonů Samsungu.

Apple a Samsung spolu vedou řadu patentových sporů, jimiž se zabývají soudy ve zhruba deseti zemích světa. Firmy soupeří o podíl na rychle rostoucím trhu smartphonů a dalších bezdrátových zařízení, která využívají operační systém.

Lidovky.cz, ČTK

Prodej rodinného domu
Prodej rodinného domu

Heřmánková, Liberec - Liberec XXXIII-Machnín
4 599 000 Kč