31. srpna 2012 8:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Karta se obrací. Samsung vyhrál patentový spor s Applem

Sídlo Samsung Electronics v jihokorejském Soulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Samsung Electronics v jihokorejském Soulu | foto: ČTK

TOKIO Tokijský soud rozhodl, že mobilní přístroje jihokorejské firmy Samsung Electronics neporušují patenty americké firmy Apple. Vítězství Samsungu v jedné z právních bitev, které vede s Applem, přichází týden poté, co prohrál důležitý patentový spor v USA.

Podle soudu technologie, kterou používá jihokorejská společnost pro chytré telefony a tablety k synchronizaci s počítači, neporušuje patenty Applu.

Odškodné 20 miliard korun
Minulý týden porota v Kalifornii rozhodla, že Samsung porušil u svých chytrých telefonů některé patenty Applu a nařídila mu vyplatit Applu odškodné jednu miliardu USD (zhruba 20 miliard Kč). Apple se nyní snaží o zákaz prodeje osmi telefonů Samsungu v USA.

ČTĚTE TAKÉ

Apple a Samsung vedou právní válku v několika zemích světa, v níž se navzájem obviňují z porušování svých patentů. Obě firmy se snaží ovládnout rychle rostoucí trh s mobilními přístroji. Obě firmy přitom ve výrobě úzce spolupracují a Samsung je hlavním dodavatelem procesorů pro iPady a iPhony Applu.

Boj začal Apple loni v dubnu v USA, kdy obvinil Samsung, že jeho tablety a chytré telefony kopírují iPhony a iPady od Applu. Od té doby se spor rozšířil do dalších zemí a firmy se navzájem obviňují z porušování patentů.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?