10. srpna 2013 20:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsungu hrozí v Americe zákaz prodeje, Obama to může zvrátit

Nový Samsung Galaxy S4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Samsung Galaxy S4 | foto: ČTK

WASHINGTON Jihokorejské společnosti Samsung Electronics hrozí po pátečním rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod zastavení prodeje některých jejích starších chytrých telefonů a tabletů ve Spojených státech.

Vláda prezidenta Baracka Obamy ale může tento verdikt zvrátit, stejně jako to udělala v případě červnového rozhodnutí komise zakázat prodej některých přístrojů americké společnosti Apple. Obamova administrativa má na případné vetování kroku ITC 60 dní.

  • Rozhodnutí se vztahuje na patenty chránící prvky pro ovládání dotykového displeje a zjišťování zapojení sluchátek. Podle agentury Reuters zatím není jasné, kterých konkrétních přístrojů Samsungu a jakého množství se verdikt týká.

Komise dospěla k závěru, že Samsung porušuje části dvou patentů Applu, a zakázala jihokorejské společnosti dovoz, prodej a distribuci přístrojů, které tyto patenty porušují, na území USA. Vyhověla tak části stížnosti Applu, který chtěl, aby zakázala prodávat produkty Samsungu porušující celkem šest jeho patentů. Stížnost na porušení čtyř ze šesti patentů Applu komise zamítla.

"Jsme zklamáni, že komise vydala nařízení o zákazu prodeje na základě dvou patentů Applu. Zmařila však snahy Applu využít svých přehnaně širokých designových patentů k tomu, aby získal monopol na obdélníky a zaoblené rohy," uvedl k rozhodnutí mluvčí Samsungu Adam Ytes. Dodal, že novější modely firmy obsahují prvky, které sporné patenty obcházejí.

Válka Applu a Samsungu

Apple přijal verdikt komise s uspokojením. "ITC se připojila k soudům v Japonsku, Jižní Koreji, Německu, Nizozemsku a Kalifornii, které se zastaly inovací a odmítly očividné kopírování produktů Apple," řekla mluvčí formy Kristin Huguetová.

Apple a Samsung vedou právní válku ve zhruba desítce zemí, kde se navzájem obviňují z porušování svých patentů na chytré telefony a tablety. Bitvu odstartoval v polovině roku 2011 Apple, když obvinil Samsung, že "otrocky" kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple. Obě firmy soupeří o prvenství na globálním trhu s mobilními přístroji.

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

Komise počátkem června rozhodla v jiném sporu ve prospěch Samsungu a zakázala Applu dovážet z asijských továren a na území USA prodávat některé jeho starší přístroje. Obamova vláda však před týdnem zákaz komise nečekaně vetovala. Bylo to poprvé od roku 1987, kdy prezidentská administrativa vetovala zákaz dovozu vydaný komisí.

Vzhledem k překvapivému kroku americké vlády se páteční rozhodnutí komise ostře sledovalo v Jižní Koreji. Verdikt by mohl vyvolat v Soulu silnou kritiku a volání po odvetě, zvláště pokud Obamova vláda rozhodnutí nezruší. Jestliže jej Obama nechá vstoupit v platnost, bude to pro Koreu důkaz, že Washington bezostyšně nadržuje kalifornskému gigantu.

Diskriminace ostatních výrobců

Mezi oběma případy je však podle expertů klíčový rozdíl. Patenty Samsungu, které podle komise porušil Apple, jsou takzvané standardní a základní patenty. Ty jsou základem technických standardů v odvětví a jejich majitelé je musí licencovat za rozumnou cenu a bez diskriminace ostatním výrobcům. Patenty, které u komise hájil Apple, mají naproti tomu komerční povahu a nejsou pro fungování přístroje podstatné.

Americké soudy už v několika případech rozhodly, že porušení standardních patentů nemůže být důvodem pro zákaz dovozu a prodeje. Komise je ale vládní agentura a řídí se jinými pravidly. Obamova vláda nicméně chce, aby se komise držela principů, které stanovily soudy. Komise je pro patentové spory velmi oblíbeným místem, protože může zakázat dovoz výrobků porušujících patenty a svá rozhodnutí vydává ve srovnání se soudy relativně rychle.

Loni federální soud v Kalifornii rozhodl, že Samsung musí Applu za porušování jeho komerčních patentů vyplatit odškodné v sumě jedné miliardy dolarů. Soud ale odmítl zakázat kvůli tomu dovoz jeho produktů a později odškodné snížil o 450 milionů dolarů. V pátek se u odvolacího soudu ve Washingtonu uskutečnilo slyšení v tomto případě, verdikt ale zatím nepadl.

hmHana Mazancová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!