18. května 2015 20:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsungu vyšlo odvolání napůl. Od Applu kopíroval, ale odškodné bude nižší

Samsung vs. Apple | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung vs. Apple | foto: Reuters

NEW YORK Americký odvolací soud v pondělí potvrdil, že jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics nezákonně okopíroval některé patentované prvky telefonů iPhone amerického konkurenta Apple.

V jednom z bodů se však postavil na stranu Samsungu a nařídil nižšímu soudu, aby přehodnotil část odškodného ve výši 930 milionů dolarů (22,5 miliardy korun), které má podle rozhodnutí z roku 2012 Apple od Samsungu získat.

Odvolací soud v pozorně sledovaném procesu dospěl k závěru, že Apple nemůže požadovat odškodné za kopírování celkového vzhledu iPhonů. Celkové odškodné by se tak v důsledku tohoto rozhodnutí mohlo snížit až o 382 milionů dolarů (zhruba devět miliard korun).

Někteří pozorovatelé podle agentury Reuters považují tento právní spor za snahu společnosti Apple omezit rozmach chytrých telefonů využívajících konkurenční operační systém Android. Ten funguje na mnoha smartphonech a používá jej mimo jiné i Samsung.

Pouze „základní“ kopírování

Samsung ve svém odvolání uvedl, že stanovené odškodné je příliš vysoké. Některé prvky, na jejichž kopírování si Apple stěžoval, označil za „základní“. Podle Applu se ale Samsung jen snaží bagatelizovat „nestoudné kopírování“ vzhledu iPhonů.

Samsung a Apple vedly zhruba tři roky po celém světě soudní spory, ve kterých se vzájemně obviňovaly z porušování patentů nutných pro výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Loni v srpnu se podniky dohodly na ukončení patentových sporů ve všech zemích s výjimkou Spojených států.

Samsung se v roce 2012 stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Právní bitvu mezi podniky v dubnu 2011 odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!