Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Savov nesmí koupit pohledávku za padlým Legiosem. Banka ji prodala do Švýcarska

František Savov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Savov | foto: Lidovky.cz

BRATISLAVA/PRAHA Slovenská Všeobecná úverová banka se zbavila pohledávky za bývalou vagónkou Legios. Smlouva navíc zakazuje prodej pohledávky kontroverznímu podnikateli Františku Savovovi.

Všeobecná úvěrová banka (VÚB) prodala pohledávku za bývalým Legiosem (dnes Heavy Machinery Services) švýcarské společnosti Mitteleuropa Kredit & Immobilien AG. Součástí smlouvy jsou velmi přísná ustanovení garantující, že novým majitelem pohledávky není samotný dlužník nebo popřípadě s ním spřízněné osoby.

Rovněž smlouva garantuje, že nabyvatelem pohledávky není ani kontroverzní podnikatel František Savov, či společnost, kterou Savov ať už přímo nebo nepřímo ovládá. Smlouva rovněž zakazuje, aby Savov, který v minulosti uprchnl do Londýna, získal pohledávku i v budoucnu a to ať už sám, nebo přes spřízněnou společnost.

„S ohledem na smluvní ujednání o mlčenlivosti VÚB nebude postoupení pohledávky za Heavy Machinery Services jakkoli dále komentovat,“ uvedl ředitel firemních restrukturalizací VÚB Vladimír Horváth.

Legios poutal pozornost i během posledního roku, kdy se potíže kolem ní dostaly v médiích opět na přetřes. Firmě už dříve došly peníze a dostala se do insolvence, která se za podivuhodných okolností odehrávala před Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Právě slovenská Všeobecná úvěrová banka vydala v minulosti několik ostrých prohlášení v tom smyslu, že Legios, napojený na Františka Savova, manipuluje soudním řízením.

Později se dokonce ukázalo, insolvenci řešil, jak vyšlo posléze najevo, téměř tři roky špatný soudce. Dle vyjádření soudu šlo o softwarovou chybu spojenou s lidským faktorem, což pro několik stovek věřitelů oné firmy s pohledávkami přes tři miliardy korun patrně není úplně dostačující vysvětlení.Sám podnikatel Savov nicméně v minulosti tvrdil, že Legios nikdy nevlastnil.

Další případ kolem krachujícího Legiosu pak uzavřela loni po několika letech vyšetřování v létě protikorupční policie. V případu šlo o daňové úniky. Detektivové po několika letech pak v létě navrhli obžalovat tři manažery vagonky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...