17. prosince 2010 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka je v krizi, padá jí rating a věřitelé chtějí peníze

Ředitel Sazky Aleš Hušák při otevření Sazka Areny, dnešní O2 Areny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Sazky Aleš Hušák při otevření Sazka Areny, dnešní O2 Areny. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň CC, zatímco doposud hodnotila závazky firmy známkou CCC-plus. Sazka uvedla, že v lednu nebude schopna zaplatit celou částku splatného dluhu, což podle S&P výrazně zvyšuje riziko platební neschopnosti firmy, oznámila to agentura Reuters.

"Riziko zrychlené akumulace dluhů vůči bankám se podle našeho názoru v krátkodobém výhledu nyní výrazně zvyšuje," píše se ve zprávě S&P. Hlavní rating S&P nechala v režimu pozorování, kde je už od loňska. Výhled ale nyní zhoršila na negativní. To znamená, že hodnocení schopnosti Sazky splácet dluhy by S&P ještě mohla zhoršit.

"Úpravu ratingu jsme vzali na vědomí. Intenzivně pracujeme na tom, co ratingová agentura doporučuje, tedy na restrukturalizaci finanční zadluženosti," reagoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka se zadlužila při výstavbě pražské víceúčelové haly O2 arena. Na její financování byly původně vydány desetileté dluhopisy v objemu 175 milionů eur (asi 4,4 miliardy korun), které později nahradila emise v objemu 215 milionů eur.

ČTĚTE VÍCE:

Podnikatel Radovan Vítek, který se v uplynulých dnech stal zřejmě nejvýznamnějším věřitelem Sazky, řekl, že splacení pohledávek po sázkové firmě požaduje. "Budu trvat na tom, aby Sazka zaplatila. Nebudu nikoho vyzývat k placení, očekávám, že dlužník zareaguje sám. Smlouvy se mají dodržovat," řekl Vítek. Zároveň potvrdil, že vedle pohledávky Raiffeisenbank, kterou koupil minulý týden, převzal ve čtvrtek i dluh Sazky vůči Komerční bance ve výši 430 milionů korun. Kromě toho prý má v rukou i směnky zhruba za 60 milionů Kč.

"Sazka má v této chvíli k dispozici něco do dvou set milionů," řekl spolumajitel společnosti Geco Martin Ulčák, který podle serveru přichystal záchranný plán Sazky a jedná s bankami, držiteli dluhopisů a obchodními partnery o nové podobě vztahů. Server uvedl, že nyní splatné Vítkovy pohledávky uvedenou sumu převyšují minimálně čtyřnásobně.

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, mimo jiné Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Podle předsedy svazu Pavla Kořana je Sazka ekonomicky zdravou společností a její generální ředitel Aleš Hušák má plnou důvěru ČSTV. "Jsem přesvědčený o tom, že Sazka je z provozního pohledu zdravou společností, k dnešnímu dni vydělala víc než 1,256 miliardy korun. Takže to je fungující společnost. Problém je s abnormální dluhovou službou, ale tam se dá najít i v dlouhodobém horizontu řešení," řekl Kořan Rádiu Česko.

Podle Kořana za současné problémy Sazky mohou stát a věřitelské banky, které začaly prodávat své pohledávky. O tom, že by se za Sazku svým majetkem zaručil ČSTV a další sportovní svazy, se podle něj neuvažuje.

Do financování Sazky je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka, ani jedna z nich se ale podle deníku Mladá fronta Dnes k ukončení svého financování zatím nechystá.

Na začátku příštího roku má Sazka podle serveru Týden.cz na jistině zaplatit čtyři miliony eur a na další miliony eur přijdou Sazku úroky. V letošním roce měla Sazka podle své výroční zprávy za rok 2009 zaplatit na jistině šest milionů eur a dalších více než 18 milionů eur na úrocích pro držitele dluhopisů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vyloučil jakoukoli pomoc ze strany státu.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie. Za letošní tři čtvrtletí vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun. Ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu, v poslední době posílá ale podle sportovních svazů kvůli splátkám za stavbu O2 areny na sport méně peněz než dříve.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.