Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka musí doplatit státu přes 23 milionů kvůli sporům o DPH

O2 Aréna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 Aréna. | foto: ČTK

PRAHA Loterijní společnost Sazka nemá nárok na odpočet daně z přidané hodnota (DPH) ve výši 23,1 milionu korun, který si nárokovala za červen 2007.

Ve sporu jde celkem o více než 200 milionů ročně od roku 2006. Tehdy totiž sněmovna zrušila výjimku, podle níž nemusela Sazka platit DPH. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) s odkazem na verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS).

"Sazka bude podávat nové kasační stížnosti, neboť je přesvědčena, že povinnost zaplatit DPH jí byla uložena neoprávněně," řekl deníku mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka byla původně od placení DPH zcela osvobozena na základě výjimky uvedené v zákoně o DPH. To ovšem padlo vstupem Česka do Evropské unie, protože to unijní legislativa neumožňuje - a ministerstvo výjimku novým paragrafem zrušilo.

Deník uvedl, že tehdejší poslankyně KDU-ČSL (a členka Orla, který patří mezi akcionáře Sazky) Michaela Šojdrová vzápětí prosadila přílepek do zákona o sociálních službách, který stanovil, že příjmy z loterijní činnosti jsou od DPH opět osvobozeny.

Ministerstvo financí (MF) ale obnovení výjimky pro loterie odmítlo uznat. S tím se Sazka odmítla smířit a poté, co jí finanční úřad začal odvody DPH postupně vyměřovat, podala nejdříve proti jednotlivým platebním rozkazům odvolání, a když neuspěla, obrátila se na soudy.

Městský soud v Praze všechny její žaloby zamítl, a tak začala podávat k NSS kasační stížnosti. Těch k soudu zatím doputovalo sedm, píšou HN.

O peníze přicházejí sportovci

V pěti případech NSS verdikt městského soudu zrušil a přikázal rozhodnout znovu. Důvodem byla "nepřezkoumatelnost" - soud totiž verdikty odůvodnil nedostatečně. V dalších dvou případech naopak kasační stížnosti zamítl a vyměření DPH tak platí. Podle deníku lze proto očekávat, že po důkladnějším odůvodnění NSS potvrdí i výše uvedených pět verdiktů.

Nutnost platit DPH je podle Sazky jedním z důvodů, proč téměř neodvádí peníze sportovním svazům. Jenže sportovci kvůli DPH o peníze nepřicházejí.

Rok 2010 v obrazech

Stát sice Sazku zdanil, ale současně tuto sumu začal posílat sportovcům sám. Původně takto MF sportovním svazům ročně posílalo zhruba 300 milionů korun. Loni to již kvůli škrtům bylo o deset procent méně - tedy 270 milionů. "Na této úrovni zůstane podpora i v roce 2011," řekl dnešním HN mluvčí MF Jakub Haas.

Kolos v problémech

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Sazka nyní čelí problémům, souvisejícím mimo jiné s nutností vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...