Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka už přišla o polovinu sázejících

Sázkový tiket. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sázkový tiket. Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Loterijní společnosti Sazka, která je v úpadku, klesly v dubnu tržby z loterijní činnosti meziročně o 47 procent na 380 milionů korun. Meziměsíčně se tržby snížily o 224 milionů korun, tedy o 37 procent.

Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) zpracované pro prozatímní věřitelský výbor Sazky. Podle mluvčího Sazky Jana Tuny se údaje PwC liší od skutečnosti až o několik set milionů korun.

Sazka je v úpadku od konce března a minulý týden jí ministerstvo financí pozastavilo loterijní licenci. Tržby z loterijní činnosti v lednu činily zhruba 85 procent příjmů Sazky.

Vše o kauze Sazka

Členové prozatímního věřitelského výboru podle zápisu z jednání výboru upozornili na nestandardní nárůst mzdových nákladů v březnu a na další nesrovnalosti týkající se nákladů.

To podle nich vede k závěru o možnosti vyvádění finančních prostředků ze společnosti Sazka. "Zvýšené mzdové náklady souvisejí s odstupným pro zaměstnance, kteří v rámci úsporných opatření ze společnosti odcházejí," uvedl dnes Tuna.

Předseda odborů v Sazce Jan Kašpárek výboru sdělil, že mzdy jsou zaměstnancům vypláceny již několik měsíců bez prémií. "Proto nedokáže vysvětlit výše zmiňovaný nestandardní nárůst mzdových prostředků v měsíci březnu," uvádí zápis. Kašpárek rovněž uvedl, že řada zaměstnanců Sazky v současnosti podává výpovědi, a to i zaměstnanci kvalitní a pro společnost potřební.

Od operátorů přišla nula
Tržby z online terminálů klesly v dubnu na 182 milionů korun, což je ve srovnání s letošním březnem pokles o polovinu a ve srovnání s dubnem loni pokles o 70 procent. Tržby z nabíjení mobilních telefonů pak klesly podle zprávy v dubnu na nulu z předchozích každoměsíčních 30 milionů korun. Důvodem bylo přerušení spolupráce s operátory.

U hry Sportka se kvůli vyhlášení úpadku snížily vklady sázejících z běžných 40 až 60 milionů korun na jedno slosování na 30 až 50 milionů korun, což podle zprávy nebyl zásadní propad. Vklady podle PwC výrazně klesly až po oznámení Sazky o nevyplacení lednové výhry za zhruba 103 milionů korun, snížily se na osm až 11 milionů korun na jedno slosování. "Nízké vklady se drží od 23. března na této úrovni až do současnosti," uvádí zpráva.

PwC rovněž podrobila rozboru finanční výkazy za leden až únor letošního roku. Z těch vyplývá, že od konce loňského roku do února došlo u Sazky k navýšení pohledávek z 1,8 miliardy korun na 2,4 miliardy korun. Závazky Sazky stouply z dvou miliard na konci roku 2010 na 3,7 miliardy korun na konci února.

Mezi 18. dubnem a 30 dubnem letošního roku pak podle zprávy poklesl Sazce objem peněžních prostředků v pokladně z 250 milionů korun na 140 milionů korun. PwC přitom upozorňují, že insolvenční správce souhlasil s proplacením zhruba 103milionové výhry. "K proplacení výhry nedošlo a v konečném důsledku vyústilo v rozhodnutí o pozastavení loterijní činnosti," uvádí zpráva.

Špatná práce?
"Sazka po pečlivé studii musí bohužel konstatovat, že čísla PricewaterhouseCoopers Česká republika, která prozatímní věřitelský výbor ve své zprávě pro insolvenční rejstřík uvádí, vůbec nesouhlasí, a to dokonce až o několik set milionů Kč. Sazka si dovoluje prozatímní věřitelský výbor upozornit, že PricewaterhouseCoopers odvedlo špatnou práci a za takovou by Sazka nezaplatila žádnou odměnu," uvedl Tuna.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...