27. září 2011 18:59, aktualizováno 28. 9 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schmalz v ČEZ končí, Beneš zrušil úsek akvizic

Vladimír Schmalz, ředitel úseku fúze a akvizice, ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Schmalz, ředitel úseku fúze a akvizice, ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Nový generální ředitel ČEZ Daniel Beneš provedl první významnou personální změnu po svém nástupu do funkce. Z pozice ředitele úseku fúzí a akvizic odchází topmanažer firmy Vladimír Schmalz. Podle informací LN se Beneš rozhodl o zrušení jeho úseku a odvolal jej, Schmalz tvrdí, že odchází na vlastní žádost.

"Zrušení celého úseku bude trvat několik měsíců," sdělil LN zdroj obeznámený s děním v ČEZ. "Ale je jasné, že po projednání s odbory úsek zanikne."

Odchod z ČEZ potvrdil Lidovým novinám také Schmalz, podle svých slov odchází na vlastní žádost. „Zahraniční akvizice nejsou pro nového šéfa ČEZ prioritou, chce se soustředit na Českou republiku, takže jsem s ním vyjednal svůj odchod. Odcházím z firmy na vlastní žádost, protože ČEZ se nyní bude soustředit především na domácí trh,“ uvedl ve středu ráno Schmalz.

LN se ho pokusily kontaktovat již v úterý, to měl vypnutý telefon. „Do konce měsíce v ČEZ naplno pracuji, zrovna jsem se vracel z Turecka a byl jsem v letadle,“ dodal Schmalz.

ČTĚTE TAKÉ:

Schmalz vedl úsek fúzí a zahraničních akvizic přes sedm let a na jeho hlavu padají ztráty, které se na kontě ČEZ ze zahraničí začaly hromadit. ČEZ za éry Martina Romana a Schmalze ve vedení úseku investoval v zahraničí přes 100 miliard korun. Stabilní zisky přinášejí rozvodné sítě v Rumunsku a polské elektrárny, naopak ztráty přináší hlavně podíl v maďarském koncernu MOL a v albánské rozvodné soustavě.

DETAILNĚJŠÍ INFORMACE NALEZNETE V INFOGRAFICE:

roman - grafika

roman - grafika

Přestože ČEZ se snažil prezentovat expanzi do zahraničí jako týmové rozhodnutí, byl to Schmalz, kdo je schvaloval a doporučoval.

Zahraniční investice ČEZ kritizoval také premiér Petr Nečas, který požaduje, aby firma upřela maximální pozornost a finanční prostředky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

ČTĚTE VÍCE:

V rozhovoru pro LN vyjádřil jisté pochybnosti o zahraničních investicích ČEZ i ministr financí Miroslav Kalousek.

Rozhodovat budou tvrdá čísla, řekl Kalousek

"Otázka zahraničních investic samozřejmě vypadala jinak ve světle situace, kdy se o nich rozhodovalo, a jinak, když přišla krize. O tom, do jaké míry byly zahraniční investice efektivní nebo ztrátové, nesmí rozhodovat pocity, ale tvrdá čísla. Management si samozřejmě musí svá rozhodnutí obhájit," řekl před týdnem LN Kalousek. "Zahraniční akvizice měly přinášet v jakémsi horizontu své zisky a management si musí obhájit, že ty investice nebyly ztrátové."

Na Schmalzovi vadilo některým politikům také jeho angažmá v politice, vrcholný manažer ČEZ sedí za ODS od roku 2010 v pražském zastupitelstvu. Podle kritiků tím symbolizoval prorůstání politiky a byznysu. Za Schmalzovým pádem může stát i snaha premiéra Nečase o omezení vlivu bývalého premiéra Mirka Topolánka v energetickém odvětví.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.