Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Se statisícovým padákem odejde z Mittalu 630 lidí

Mittal Steel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mittal Steel | foto: Krzywoň DanČTK

OSTRAVA O dobrovolný odchod s vysokým odstupným požádalo v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) přes 700 lidí. Firma vyhoví asi 630 z nich.

Odejdou většinou k 31. lednu. Sdělila to mluvčí AMO Věra Breiová. Zaměstnanci dostávají odstupné podle odpracovaných let ve výši 11 až 24 platů, můžou si odnést až 750.000 korun.

Zaměstnanci, kterým firma nevyhoví, jsou pro ocelárenských provoz nepostradatelní. Odbory se obávají, že rušení pracovních míst souvisí s plány na nábor agenturních zaměstnanců, kteří jsou levnější a netýkají se jich zaměstnanecké benefity.

Žádosti zaměstnanců o "zlaté padáky" přijímal podnik od 12. prosince do 20. ledna. Nabídku podnik vyhlásil kvůli ekonomické krizi, která zasáhla ocelářský průmysl. "Firma se rozhodla vyhovět zhruba 630 lidem. Není to zatím zcela přesné číslo, protože konkrétní žádosti se ještě budou řešit," řekla Breiová.

Bude dost dělníků?

Firma také přesunuje zaměstnance mezi jednotlivými pracovišti, tak aby mohla vyhovět jednotlivým žádostem a nenarušilo to její chod. Žádné provozy AMO rušit nechce. "Největším úkolem je zajistit veškerý provoz tak, aby nebyl narušen objem výroby ani vysoká úroveň bezpečnosti práce. Tento proces dobrovolných odhodů nebyl zahájen proto, aby se rušily nějaké provozy, ale aby se zvýšila produktivita práce," řekla Breiová.

Odborový předák Vítězslav Prak však naznačil, že kvůli živelnému odchodu mohou nastat problémy s obsazením některých míst. "Bude to problém pro ty, co tu zůstanou. Navíc to probíhá docela nekoordinovaně a v tom je ten největší problém. Upozorňovali jsme, že by to nemělo být živelné a mělo by se jednat přesně o každou pozici, to se bohužel ze začátku nedělo, a teď s tím jsou velké problémy," řekl Prak.

Interní trh práce podle něj funguje. "Jenom samozřejmě uvidíme, jaký zájem bude ze strany zaměstnanců nevýrobní sféry jít do výrobní sféry. Volné pracovní pozice jsou většinou ve výrobních závodech, kde ty pracovní podmínky nejsou vůbec jednoduché a finanční ohodnocení tam není zrovna nejlepší," řekl odborář.

Většina lidí opustí huť k poslednímu lednu. "Několik jednotlivých odchodů už bylo v lednu a některé ještě budou až v únoru nebo i březnu, protože ti lidé třeba pracují na některých úkolech, které je třeba dokončit," vysvětlila mluvčí.

Nabídka byla výhodná pro zasloužilé pracovníky

Firma pro odcházející zaměstnance vytvořila Centrum pomoci, které zájemcům radí třeba s hledáním místa nebo vyplňováním životopisů, ale poskytuje i důchodové poradenství. Nabídka "zlatých padáků" byla výhodná například pro lidi, kteří mají blízko do důchodu, v huti pracují desítky let a dosáhnou tedy na nejvyšší odstupné.

Breiová uvedla, že od 12. prosince centrum zaregistrovalo více než 1500 kontaktů, přičemž 900 z nich bylo telefonických a zhruba 600 lidí přišlo na osobní schůzku. Centrum bude v provozu až do konce února.

Odbory budou pro zbylé zaměstnance požadovat navýšení mezd. "Máme za sebou čtyři kola vyjednávání a ještě jsme se moc nepřiblížili. Mzdy máme nasmlouvané do konce ledna, takže nějaký prostor pro jednání ještě pořád je. Řekl bych, že jednání teď teprve začne gradovat," řekl Prak.

Redukce míst se týká všech závodů AMO, včetně dceřiných firem ArcelorMittal Energy Ostrava a ArcelorMittal Engineering Product Ostrava. Podobná situace nastala ve firmě už v roce 2009, kdy AMO s vysokým odstupným opustilo 1200 pracovníků.

AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. AMO je rovněž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!