6. července 2018 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Airbusu: Britská vláda neví, jak provést brexit bez závažných škod

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Řidič taxi slaví konečné výsledky referenda. Ulicemi Londýna projíždí s vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič taxi slaví konečné výsledky referenda. Ulicemi Londýna projíždí s vlajkou. | foto: Reuters

Londýn Spory uvnitř britské vlády v pátek kritizoval šéf Airbusu Tom Enders. Ministři podle jeho názoru nemají ponětí, jak se postavit k brexitu. Evropský výrobce letecké techniky také zvýšil svůj odhad dodávek letadel na dalších 20 let o více než sedm procent.

Britská vláda „nemá tuchy, nebo není schopna dosáhnout alespoň shody na způsobu jak provést brexit bez toho, aby vznikly závažné škody“, řekl na výroční tiskové konferenci firmy Enders. Společnost, která v Británii zaměstnává zhruba 14 000 lidí, již minulý měsíc varovala, že by se mohla ze země stáhnout, pokud Londýn opustí jednotný trh a celní unii Evropské unie bez tranzitní dohody.

Podobné varování britské vládě, která by na pátečním zasedání měla urovnat vnitřní spory, aby umožnila premiérce Therese Mayové odblokovat rozhovory s Evropskou unií, vyslal ve čtvrtek i největší britský výrobce automobilů Jaguar Land Rover. Odchod Británie z EU bez uzavření dohody o vzájemném obchodu by firmu podle jejího vyjádření stál 1,2 miliardy liber (35 miliard Kč) ročně. 

Airbus nově předpokládá, že světové letecké společnosti koupí v příštích 20 letech 37.400 nových letadel v celkové hodnotě 5,8 bilionu dolarů (128 bilionů Kč). Prognózu navýšil díky letošnímu výraznému růstu letecké přepravy, ještě loni odhadoval pro příští dvě desetiletí odbyt jen na 34 900 strojů za 5,3 bilionu dolarů.

ČTK
  • 4Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz