12. prosince 2015 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Facebooku s miliardovou charitou narazil. Vyhýbá se daním, tvrdí kritici

Mark Zuckerberg se svou manželkou Priscillou a dcerou Max. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg se svou manželkou Priscillou a dcerou Max. | foto: ČTK

MENLO PARK (USA) Ani příslib 45 miliard dolarů na dobročinnou činnost nemusí kritikům zavřít ústa. Teď se obuli do zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, že se tím může snažit vyhýbat placení daní. Mr. Facebook to odmítá.

Když minulý týden šéf a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg oznámil, že během svého života věnuje společně se svou manželkou Priscillou Chanovou na dobročinné účely 99 procent akcií, které vlastní a jejichž hodnota dnes činí zhruba 45 miliard dolarů, prakticky všichni jeho krok velebili.

Částka, kterou získá organizace Chan Zuckerberg Initiative a jež by měla jít na podporu rovných příležitostí pro všechny děti a financování projektů na rozvíjení lidského potenciálu, se totiž rovná například ročnímu výkonu ekonomik zemí, jako je Turkmenistán či Tanzanie.

Vzápětí se však objevila kritika. Za názvem společnosti se totiž nacházejí písmena LLC, což znamená společnost s ručením omezeným.

Podle kritiků tak nejmladší miliardář v historii nedává peníze dobročinné nadaci, ale založil firmu, která má dobročinnost v popisu práce.

Dokonce někteří z nich, včetně komentátorů periodik, jako je britský The Guardian, označili jeho krok spíše za snahu vyhnout se placení daní z prodeje akcií. A mít také větší kontrolu nad darovanými penězi.

Neziskovka není charita

Dosavadní praxe mezi miliardáři byla podle listu The New York Times spíše taková, že filantropové zakládali neziskové organizace, jimž prostředky svěřili.
Podle amerických federálních zákonů musí nadace ročně na dobročinné účely vynaložit minimálně pět procent ze spravovaných peněz.

Oproti tomu forma, kterou zvolil Zuckerberg a jež se stává stále oblíbenější i mezi dalšími filantropy, mu dovoluje využívat část výhod klasické firmy. Například platí omezené ručení všech společníků, nemusí se odvádět daň při likvidaci společnosti a není nijak omezeno vlastnictví dalších firem.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg v Praze

Největší výhodou je ale mnohem větší kontrola řízení. Například díky tomu může miliardář se svou ženou snáze investovat do podniků, které sice můžou „zlepšovat svět“, ale přesto jde o klasické firmy, jejichž cílem je zisk. Forma LLC firmy Zuckerbergovi rovněž nebrání podporovat politické aktivity. Také zisk může Zuckerberg rozdělit jen dle svého uvážení.

Mezi další výhody pak patří například i to, že v případě žaloby na Chan Zuckerberg Initiative je soukromý majetek miliardářského páru z takového sporu vyjmut.

„V zásadě může Zuckerberg dělat s penězi společnosti s přídomkem LLC cokoliv, co by mohl dělat i se svými vlastními finančními prostředky,“ komentoval krok právní expert James Kwak z University of Connecticut School of Law.

Zuckerberg není jediný, k do využil této právní formy na podporu dobročinných cílů. Podobně se zachoval spoluzakladatel online tržiště eBay Pierre Omidyar či vdova po zakladateli společnosti Apple Laurene Powell Jobsová.

Sám Zuckerberg reagoval na obvinění tak, jak je jeho zvykem, tedy na Facebooku. Na svůj profil napsal, že darování prostředků charitě je úžasné, ale není to jediná cesta, jak léčit nemoci, vzdělávat chudé a obecně zlepšovat svět.

„Neplynou nám žádné daňové výhody z toho, že naše akcie převedeme na Chan Zuckerberg Initiative. Pokud by naše společnost s ručením omezeným akcie prodávala, budeme stejně platit kapitálovou daň jako kdokoliv jiný,“ napsal Zuckerberg v reakci na obvinění.

Tomu, že se objevují spekulace o daňové optimalizaci ze strany majitele Facebooku, se nelze úplně divit. Například britská pobočka sociální sítě řeší skandál, kdy podle médií měla zaplatit na daních jen 4327 liber, tedy kolem 160 tisíc korun. Firma totiž uměle vytvořila účetní ztrátu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!