4. března 2016 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ropná BR loni rekordně prodělala. Šéf si ale polepšil na 20 milionů dolarů

Šéf ropné firmy BP Bob Dudley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ropné firmy BP Bob Dudley. | foto: ČTK

LONDÝN Generální ředitel britského ropného koncernu BP Bob Dudley si loni vydělal téměř 20 milionů dolarů, což je takřka půl miliardy korun. Je to o 20 procent více než v předchozím roce, ačkoliv podnik utrpěl v roce 2015 kvůli nižším cenám ropy rekordní ztrátu.

Dudleyho základní mzda se loni nezvýšila, jeho celkové ohodnocení po zahrnutí příspěvků na penzi nicméně stouplo na 19,6 milionu dolarů z 16,4 milionu v předchozím roce, uvedla BP.

„Cena ropy je mimo kontrolu BP. Vedení ale dobře zvládalo věci, které pod kontrolou mít může a za které je zodpovědné. BP ve většině ohledů překonala očekávání a ohodnocení ředitelů to odráží,“ řekla předsedkyně odměňovací komise firmy Ann Dowlingová.

BP začátkem února oznámila, že se v loňském roce kvůli levné ropě propadla do rekordní ztráty 6,5 miliardy dolarů, zatímco v předchozím roce měla zisk 3,8 miliardy.

Světové ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než dvě třetiny. To donutilo BP k výrazným odpisům hodnoty majetku a k nákladné restrukturalizaci aktivit zahrnující rozsáhlé propouštění.

„Nadále pracujeme na tom, aby se BP rychle přizpůsobila měnícímu se prostředí. Děláme pokrok při snižování nákladů a kapitálových výdajů,“ uvedl Dudley při únorovém zveřejnění hospodářských výsledků. V samotném čtvrtém čtvrtletí firma snížila ztrátu na 3,3 miliardy dolarů ze 4,4 miliardy dolarů před rokem.

ČTK