Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Seznam 'špatných' pump zvýšil kvalitu paliva

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Za litr benzinu i nafty platí motoristé o zhruba dvě koruny více než před rokem. Určitou útěchou jim může být, že testy prováděné Českou obchodní inspekcí potvrdily klesající výskyt nekvalitních pohonných hmot.

Za prvních šest měsíců letošního roku inspektoři zkontrolovali 989 vzorků benzinu a motorové nafty. Do platné normy se jich nevešlo 37. Ve stejném období loňského roku Česká obchodní inspekce zkontrolovala 810 vzorků a problémy našla u 64 z nich.

KDE SI RADĚJI DÁT POZOR?

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek pokles připisuje zpřísnění kontrol a také nově zavedenému zveřejňování čerpacích stanic, u kterých inspekce našla nekvalitní palivo.

Infografika


"Markantní zlepšení je hlavně v kvalitě benzinů. Ze 481 kontrolovaných vzorků jich nevyhovělo jenom osm. V praxi to znamená, že na problematický benzin inspekce narazila jen u jedné ze 60 zkontrolovaných benzinek," uvedl ministr Kocourek.

Poškození motoru nehrozilo
Z výsledků kontrol vyplývá, že velká většina závadných vzorků se od normy odchýlila jen mírně, a nemohla tedy způsobit poškození motoru. Případ, kdy inspekce dočasně majiteli čerpací stanice zakáže prodej pohonných hmot, se vyskytuje zhruba jednou měsíčně.


Česká obchodní inspekce dlouho odolávala tlaku médií a odmítala jména prodejců nevyhovujících pohonných hmot zveřejnit. Bariéru se loni v říjnu podařilo prolomit organizaci Acta non verba, která výsledky získala lstí. Nejdříve požádala inspekci o seznam všech kontrolovaných pump a poté o seznam všech pump, u kterých nebyl zaznamenán žádný nedostatek.

Podle nových pravidel smí Česká obchodní inspekce zveřejňovat ty čerpací stanice, kterým za prokázané porušení jakosti pohonných hmot pravomocně uložila pokutu. V lednu zveřejnila seznam 49 "hříšníků" odhalených v loňském roce. Objevily se na něm s jednou výjimkou čerpací stanice, které nepatří do velkých značkových sítí.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!