Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklárny ve Světlé začaly opět vyrábět, zakázky se jen hrnou

Sklář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklář - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Sklárny ve Světlé nad Sázavou dnes obnovují výrobu skla. Nový vlastník společnost Crystalite Bohemia rozjíždí výrobu skoro přesně rok poté, kdy byly pece zastaveny kvůli zadlužení. Ve zkušebním provozu bude podle ředitele závodu Martina Faita zprovozněna jedna pec a tři výrobní linky, do práce se v první fázi obnovy výroby vrátí 174 sklářů.

Zkušební provoz bude trvat několik dnů. Ostrá výroba pro konkrétní zakázky by měla být podle Faita zahájena nejdříve od 6. října. "Rozjede se linka na strojně tvarované foukané nápojové sklo s produkcí 25.000 kusů denně.

Prvním výrobkem bude soubor Klára v objemu 350 mililitrů na zakázky pro USA, Portugalsko a Českou republiku," řekl Fait ČTK.

Další z pecí se měla podle původního plánu rozjet až během první poloviny příštího roku. "Obchodně se nám však zatím daří daleko lépe, než jsme čekali. Zakázek je víc, proto se nájezd další pece budeme snažit urychlit," řekl Fait. Pracovníci dodavatelské firmy už podle něj na obnově další z pecí pracují, provoz by mohl pravděpodobně začít ještě do konce roku.

Do konce října by se počet zaměstnanců skláren měl zvýšit přibližně na dvě stovky. "V případě rozjezdu další pece se počet zaměstnanců do konce roku zvýší téměř na 300," upřesnil Fait. Před loňským krachem sklárna zaměstnávala 1200 lidí. Na obnovení výroby čekalo netrpělivě celé město. Po loňském krachu skláren nezaměstnanost ve Světlé stoupla až ke 20 procentům. Koncem letošního srpna bylo v regionu bez práce přes 1000 lidí, na jedno volné pracovní místo jich připadalo 116. "Věřila jsem, že se provoz obnoví, záleželo na tom, aby netrvalo dlouho konkurzní řízení. Nakonec se výroba rozjíždí dřív, než jsem čekala," řekla ČTK starostka Světlé Lenka Arnotová.

Sklárny ve Světlé byly před krachem součástí české sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Uzavřeny byly po téměř 40 letech provozu. V polovině loňského října byl na firmu prohlášen konkurz. Nový majitel Lubor Červa koupil sklárny ve výběrovém řízení letos v červnu za 160 milionů.

Zaměstnancům zkrachovalá společnost stále dluží několik měsíčních platů a odstupné. Výplatu náhrady ve výši tří měsíčních platů jim nyní díky novele insolvenčního zákona poskytuje havlíčkobrodský úřad práce.

bjr jpt

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...