28. března 2014 12:13, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda se dohodla s odboráři. Dvě procenta navíc a 18 tisíc jako bonus

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Tarifní mzdy v automobilce Škoda Auto se od dubna zvýší o dvě procenta. Firma se na tom dohodla se zástupci odborů. Nová kolektivní smlouva zaručuje tarifním zaměstnancům také jednorázovou platbu 2000 korun a variabilní bonus za loňské výsledky firmy ve výši 16 000 korun.

Celková průměrná mzda tarifních zaměstnanců automobilky byla loni více než 37 700 korun. "Tato dohoda zajišťuje zaměstnancům také v letošním roce reálný růst mezd. Zároveň podporuje další významné investice do výroby nového modelu v závodě Kvasiny, které rovněž zajistí zaměstnanost a nabízejí udržitelný rozvoj do dalších let,“ uvedl Bohdan Wojnar z personálního oddělení Škody.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj i šéfa škodováckých odborů Kovo Jaroslava Povšíka byla jednání o nové smlouvě velmi náročná. Povšík již dříve řekl, že odborům jde letos hlavně o zachování zaměstnanosti, což je spojeno s investicemi firmy do nových produktů. Pokud by se s firmou do konce března nedohodly, chtěly odbory vyhlásit stávkovou pohotovost.

Ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína kolektivní vyjednávání už také skončilo. Tarifní mzdy se tam od dubna zvýší průměrně o 650 korun, tedy o 2,4 procenta. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je nyní v TPCA téměř 30 000 korun. Kolektivní smlouvy zpravidla obě firmy uzavírají na jeden rok.

Lidovky.cz, ČTK