6. prosince 2018 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Štědré Vánoce ve Škodovce: zaměstnanci dostanou skoro 100 tisíc korun

Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Už tradičně vysoké vánoční odměny zaměstnanců automobilky Škoda budou letos ještě vyšší. Vedle své běžné mzdy, která je v průměru přes 50 tisíc korun, dostanou dvě třetiny mzdy jako odměnu a navíc dalších 12 tisíc korun za výkon. V průměru tak půjde o částky blížící se sto tisíci korunám.

Mzdy v Škodě proti loňsku výrazně vzrostly.

„V Mladé Boleslavi máme růst mezd o 20 procent a v Kvasinách dokonce o více než 30 procent. A to vše při vědomí, že už po novém roce zahájíme další kolektivní vyjednávání o mzdách,“ říká v týdeníku Škodovácky odborář znovuzvolený šéf odborářů firmy Jaroslav Povšík.

Proti loňským vánocům jde výrazné zlepšení. Samotná mzda se zvýšila o 12 procent, loni byl jako bonus vyplácen nižší bonus a odměna za výkon byla 10 tisíc korun.

Letos už půjde pro zaměstnance Škody o druhou nadstandardně vysokou mzdu. Před letními dovolenými dostali navíc 30 tisíc korun jako odměnu za výsledky firmy a dalších sedm tisíc jako mimořádný bonus. Předvánoční výplata je tak takzvanou druhou polovinou odměn závislých na kondici automobilky.

Škoda patří mezi největší zaměstnavatele v Česku. Navzdory nadprůměrným odměnám se potýká s nedostatkem pracovníků. Například ve svém závodě v Kvasinách musí firma ve větší míře zaměstnávat cizince, aby dokázala vyrábět v požadovaném tempu.

Automobilka své české kapacity vytěžuje naplno a nestačí pokrývat poptávku. Chystá se proto stavba nového výrobního závodu, ten už ale kvůli nedostatku lidí nebude v Česku. Nejpravděpodobněji vznikne na Balkáně.

Najdete na Lidovky.cz