29. října 2009 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovce klesl zisk o dvě třetiny, nevydělala ani tři miliardy

Škoda Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Automobilka Škoda Auto vydělala za prvních devět měsíců letošního roku 2,8 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 67,5 procenta. Prodeje aut zatím poklesly o pět procent, od ledna si novou škodovku koupilo asi půl milionu lidí.

Zejména druhá polovina roku byla již loni ve znamení hospodářské krize. Největší česká automobilka vyrobila ve všech svých závodech od ledna 390 tisíc vozů, což znamená meziroční pokles o čtvrtinu. Škodovky se vyrábí licenčně také v Číně, kde bylo za prvních devět měsíců vyrobeno dalších 90 tisíc vozů.

"Na našich výsledcích se stejně jako na výsledcích celého odvětví automobilového průmyslu podepsala ekonomická recese. Přijali jsme řadu opatření, abychom si udrželi finanční sílu a stabilitu. Na současnou těžkou situaci na automobilovém trhu jsme reagovali uvedením nových atraktivních produktů," uvedl v tiskové zprávě šéf Škody Reinhard Jung. Automobilka letos na trh uvedla terénní vůz Škoda Yeti, v závěru roku se má začít prodávat Superb Combi.

Firma ve 3. čtvrtletí dosáhla letos poprvé rostoucích prodejních čísel v meziročním srovnání. Ve druhém pololetí loňského roku se však naplno projevila hospodářská krize. "Prodejní výsledky výrazně podpořilo šrotovné, zejména v sousedním Německu a rostoucí čínský trh, který i ve složitém období jako jeden z mála významně posiloval. Díky těmto pozitivním efektům se podařilo téměř vyrovnat vice než poloviční ztráty objemů na trzích východní Evropy. V závěru letošního roku očekáváme prodej zhruba na úrovni minulého roku," řekl Reinhard Fleger, člen představenstva odpovědný za oblast prodeje.

Automobilku však zřejmě čeká těžký rok 2010. Po vypršení šrotovacích prémií se výrazně propadl zejména prodej Škody Fabie, firma proto dnes a v pátek zastavila její výrobu. Od ledna pak bude tento model vyrábět jen ve dvousměnném provozu, očekává se také výrazné snížení počtu agenturních pracovníků, kterých je nyní ve firmě zhruba 3800. "V příštím roce budeme na jedné straně konfrontováni s ukončením jednorázových podpůrných programů a na straně druhé s postupným oživováním jednotlivých ekonomik. Vývoj situace v příštím roku lze jen velmi těžko odhadnout," dodal Fleger.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!