25. května 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Školy nemají peníze na učebnice, nakladatelé je přestávají vyrábět

Učebnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učebnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Nakladatelství zastavují výrobu nových učebnic, školy na ně nemají peníze. Letos proto vyjde jen minimum nových titulů a budou se doprodávat zásoby. S tímto varováním přišel Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Výdaje ministerstva školství na školní pomůcky podle nich klesly od roku 2007 o zhruba 80 procent. Z průzkumu Asociace ředitelů základních škol vyplynulo, že 61 procent škol nemůže dát na nákup učebnic vůbec nic.

ČTĚTE TAKÉ:

Výroba učebnic klesá už od roku 2008

"Od roku 2008 byl v učebnicových nakladatelstvích postupně utlumován vývoj nových učebnic a v současnosti je zastaven zcela. Z prudce klesajících příjmů z prodeje ho již nelze financovat. Výroba byla postupně omezena na rozsah, který stačil k pokrytí toho, na co školy měly peníze," uvedl svaz.

Vývoj nové učebnice totiž trvá několik let, náklady se pohybují v řádech milionů korun. Nakladatelství navíc aktuálně bojují také s knižním pirátstvím. Už dlouhé roky tak například nevyšla učebnice hudební výchovy.

Školy mají i učebnice starší 15 let

"Návratnost mnohamilionové investice je na úrovni pěti šesti let a vidina, že den po vydání bude učebnice k dispozici volně ke stažení, je pro podobný podnik neúnosná," komentoval vydání takové učebnice Jiří Fraus z jednoho z největších učebnicových nakladatelství Fraus. V leckterých školách mají učebnice i starší 15 let.

Zatímco v roce 2007 měly školy na pomůcky 1,6 miliardy korun, letos dostaly jen 400 milionů. Po započítání zvýšené sazby DPH činí celkový pokles zhruba 80 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Školy dostávají peníze na pomůcky v rámci balíčku takzvaných ostatních neinvestičních výdajů. Sem ale patří také výdaje, které školám nařizují nejrůznější předpisy, například povinné pojištění zaměstnanců, náhrady za nemocenskou nebo náklady na plavecký výcvik žáků. "Učebnice stojí, kromě prvního ročníku ZŠ, kde jejich poskytnutí zákon ukládá, ve výdajích školy na samém konci řady," konstatoval svaz.

Většina škol si nemůže dovolit žádné pomůcky

Podle průzkumu Asociace ředitelů základních škol nemůže kvůli nedostatku peněz 79 procent škol kupovat vůbec žádné pomůcky a 61 procent škol nemůže uvolnit žádné státní prostředky na nákup učebnic.

Pokles výdajů na pomůcky je také jedním z důvodů protestů školských odborů.

Nový ministr školství Petr Fiala zatím školám neslíbil žádnou změnu. O konkrétních finančních částkách se bude úřad bavit, až bude znát rozpočet na rok 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz