Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupině ČSOB loni stoupl čistý zisk o čtvrtinu. Vzrostl na 19,7 miliardy

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Lidové noviny

Praha Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl o 25 % na 19,7 miliardy korun. Zisk vzrostl mimo jiné díky vyššímu čistému úrokovému výnosu nebo jednorázovému výnosu 2,1 miliardy korun plynoucímu z přecenění 55% podílu ve stavební spořitelně ČMSS v souvislosti s koupí zbylých 45 % akcií. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky.

Celkový objem aktiv pod správou skupině stoupl loni o 18 % na 240,6 miliardy korun. Objem úvěrů ČSOB vzrostl meziročně o pět procent na 780,7 miliardy korun, objem vkladů se zvýšil o tři procenta na 959,9 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly o sedm procent na 19 miliard korun a provozní výnosy stouply o 14 % na 42,4 miliardy korun.

„Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v naší historii. Opírali jsme se o pokračující růst české ekonomiky, zvyšující se kupní sílu domácností a prosperující firmy s chutí investovat. Akvizicí Českomoravské stavební spořitelny jsme upevnili vedoucí postavení v oblasti bydlení a i letos budeme pomáhat klientům vyřešit veškeré potřeby související s bydlením pod jednou střechou,“ uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Čistý zisk skupiny ČSOB meziročně vzrostl i díky růstu čistého výnosu z poplatků a provizí, na zisk měly také vliv jednorázový výnos z odprodeje ČSOB Asset Management, jednorázový výnos z vypořádání staršího právního sporu a dopad konsolidace ČMSS. „Tyto faktory převážily pokles čistého zisku z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě a růst nákladů na zaměstnance,“ uvedla banka.

Podle člena představenstva ČSOB Jiřího Vévody by zisk v případě očištění o zmíněné mimořádné položky meziročně vzrostl o šest procent, čisté výnosy by stouply o tři procenta. „K výhledu na letošní rok se nebudeme vyjadřovat. To je v rukách našich akcionářů KBC. Ale s mimořádnými položkami jako loni pro letošek nepočítáme,“ doplnil Vévoda.

V meziročním srovnání stoupl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví o 31 %. O 34 % se zvýšil počet mobilních bankovních transakcí.

Čistý úrokový výnos skupině loni stoupl meziročně o 23 % na 32 miliard korun a čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl meziročně o šest procent na 8,5 miliardy korun.

Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 4,2 milionu klientů, včetně klientů ČMSS. Počet klientů přitom meziročně poklesl o 27.000. Banka měla ke konci loňska 1068 bankomatů a 225 poboček.

Výsledky za loňský rok zveřejnily i některé další velké banky. Komerční bance loni vzrostl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 9,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 12,4 %. Raiffeisenbank stoupl čistý zisk meziročně o 25 % na 4,2 miliardy korun. Monetě Money Bank pak klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 % na čtyři miliardy korun. Česká spořitelna zveřejní výsledky za loňský rok na konci února.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy. Skupině KBC loni klesl čistý zisk o tři procenta na 2,49 miliardy eur (61,9 miliardy Kč).

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!