18. února 2013 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sláva mimoňských plnokrevníků vyhasla, hřebčín jde do dražby

Známý hřebčín společnosti Pulec Holding v Mimoni je na prodej.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý hřebčín společnosti Pulec Holding v Mimoni je na prodej. | foto: ČTK

MIMOŇ Hřebčín se závodištěm společnosti Pulec Holding v Mimoni na Českolipsku je na prodej. Kvůli finančním problémům vlastníka půjde do dražby. Vyvolávací cena byla stanovena na 13 milionů korun, dražební jistota je milion korun.

Zájemci si mohou areál prohlédnou v úterý 26. března a o týden později 2. dubna. Dražba se uskuteční v Praze 10. dubna, oznámila mluvčí dražebníka Jana Bryndová.

Mimoňský hřebčín proslavil úspěšných chov dostihových koní. Ještě v létě roku 2011 se v tamním jezdeckém areálu závodilo. Mimoňskou dostihovou pouť v minulosti několikrát navštívil i Václav Klaus. Nyní hřebčín čeká na nového vlastníka.

"Dražbu vyhlásil věřitel po dohodě se současným majitelem hřebčína, který nemá dostatek finančních prostředků na splnění svých závazků a na další provoz areálu," uvádí manažer ze společnosti Naxos Michal Skuhra, který má prodej na starosti.

Areál hřebčína o rozloze bezmála 30 hektarů leží na jihozápadním okraji Mimoně. Patří k němu kromě stájí závodiště, tréninkové zázemí i rozsáhlé výběhy a pastviny. Většina nemovitostí byla postavena počátkem 80. let v době největších úspěchů hřebčína.

Jejich stav dnes ale není dobrý, nutně potřebují opravy. Nejstarší je objekt staré konírny postavený kolem roku 1900, který prošel po požáru v 60. letech minulého století rekonstrukcí.

Legendy Taran a Trocadero

Od svého založení v roce 1965 se mimoňský hřebčín zaměřoval především na chov anglických plnokrevníků a jejich přípravu pro dostihy. Nejvíce se proslavil v 80. letech minulého století.

"Vzešli odtud Taran a Trocadero, vítězové prestižního Československého derby, a další úspěšní koně," řekla Bryndová. První dostih se na mimoňském závodišti se běžel v roce 1965, poslední před dvěma lety. Hodnotu závodiště znalec odhadl na 16 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK