10. září 2010 18:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Slováci by v eurozóně nebyli, kdybychom věděli, že nepomohou Řecku'

Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | foto: Reuters

BRATISLAVA/BRUSEL Šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta pobouřilo slovenské odmítnutí pomoci Řecku. Uvedl, že ECB by neschválila vstup Slovenska do eurozóny, kdyby věděla, že se země zachová tímto způsobem. Podle agentury Reuters to ukázal zápis ze zasedání ministrů financí eurozóny, do kterého měla možnost nahlédnout.

Trichet podle tohoto zápisu rovněž prohlásil, že Slovensko dalo špatný příklad budoucím kandidátům na vstup do eurozóny. Dodal, že ECB nepodpoří žádosti dalších kandidátů, pokud bude hrozit, že by učinili něco podobného jako Slovensko. Výroky šéfa ECB potvrdily dva zdroje z eurozóny, napsala agentura Reuters.

Slovensko čelí kvůli odmítnutí finanční pomoci Řecku rostoucí kritice. Ministři financí eurozóny se tento týden na jednání v Bruselu shodli, že Slováci poškodili vlastní zájmy, podle některých diplomatů mohou navíc jen těžko očekávat, že s nimi budou ostatní státy v budoucnosti solidární.

Slovensko mělo Řecku poskytnout úvěr v hodnotě 816 milionů eur (přes 20 miliard Kč). Slovenští politici svůj postoj vysvětlovali tím, že se jim nezdá spravedlivé, aby jejich země přispívala bohatším zemím, které nezvládají své dluhy. Půjčka, kterou Slováci odmítli Řecku poskytnout, je součástí mezinárodní pomoci v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Tuto pomoc má Řecko čerpat v následujících třech letech a část už jí také obdrželo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz