6. března 2009 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci čekají na šrotovné, nekupují auta

I Slováci se dočkali šrotovací prémie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I Slováci se dočkali šrotovací prémie. | foto: ČTK

BRATISLAVA Poptávka po automobilech na Slovensku v únoru dál prudce klesala. Prodej nových osobních a malých nákladních aut se meziročně snížil o 39 procent na 4494 vozů. Zájem o koupi automobilů je tak letos na Slovensku nejslabší za poslední čtyři roky. Slovenská vláda se proto rozhodla podpořit domácí poptávku zavedením takzvaného šrotovného.

V lednu se prodej aut na Slovensku propadl dokonce o více než dvě pětiny. Pokles prodeje vykázaly za minulý měsíc v důsledku ekonomické krize ale také další země, například Spojené státy, Japonsko, Francie, Itálie či Španělsko. V Německu však prodej díky zavedení šrotovného stoupl.

Nejžádanější značkou na Slovensku minulý měsíc zůstala česká Škoda, jejíž prodej dosáhl 777 vozů a její tržní podíl tak činil 17,29 procenta. Druhé místo obsadila francouzská značka Renault (9,23 procenta), za kterou následovala rovněž francouzská značka Peugeot (7,57 procenta).

Šrotovné bude od pondělí

Slováci si od pondělí budou moci kupovat nová auta se slevou až 2000 eur (55.890 Kč), pokud nechají zlikvidovat svůj starší vůz. Šrotovné se bude vztahovat na nákup osobních automobilů s cenou do 25.000 eur včetně daně z přidané hodnoty. Příspěvek by tak měl zlevnit zejména vozidla nižší a střední třídy, protože stát nechtěl podpořit prodej drahých aut.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz