20. března 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci šílí kvůli šrotovnému

Slováci neváhají čekat v řadě před trnavským vrakovištěm i celou noc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci neváhají čekat v řadě před trnavským vrakovištěm i celou noc | foto: ČTK

BRATISLAVA Zavedení šorovného na Slovensku rozpoutalo nákupní horečku. Velký zájem o nová auta překvapil jak vládu, tak majitele vrakovišť, kteří nemají auta kde skladovat. „Za poslední dva týdny je prodej pětinásobný," popisuje zájem o modely Polo a Golf mluvčí společnosti Porsche. Při takové rychlosti se ale dotace, kterou na šrotovné vypsala vláda, vyčerpá už za 25 dní.

Aby motoristé získali potvrzení o zešrotování auta co nejdříve, a mohli se tak zařadit do pořadníku na vyplacení prémie, neváhají čekat v řadě před trnavským vrakovištěm i celou noc. "Stalo se, že když jsme ráno v osm otevřeli, stálo před ní odhadem asi sto lidí, " řekl deníku Sme jednatel firmy Autovraky Tomáš Ďuriš. Společnost tak vykoupí v průměru 140 aut denně. Až 70 procent z nich jsou staré škodovky, nejvíce Favority a Felicie.

Vláda na šrotovné vyčlenila 33,28 miliónů eur. Při nejvyšší možné slevě, tedy 2000 euro, by na prémii od státu dosáhlo asi 22 000 zájemců. Do včerejšího rána přitom bylo sešrotováno už 8300 aut.

Na nová auta se čeká měsíce

Obrovský zájem Slováků o nová auta ovšem zaskočil prodejce, kteří mají problémy poptávku pokrýt. Na modely Volkswagen si zájemci počkají týden, ale pouze pokud jsou na skladě. V opačném případě musí vydržet tři měsíce. Měsíc až dva se čeká i v Renaultu, Škodě nebo u Fiatu.

Jak se shodují prodejci, největší poptávka je o auta nižší střední třídy. "Největším prodejním hitem v rámci šrotovného je nová Thalia," řekla Sme manažerka Renault Slovensko Jana Rajcová. Se šrotovným vyjde na necelých 5 500 eur.

Lidovky.cz