10. června 2011 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci zavedou speciální regály na starší jídlo

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon prosadil samostatné pulty pro potraviny, kterým končí doba spotřeby do dvou dnů. Tato změna začne platit od podzimu. Obchodníci se obávají zvýšení cen.

Informoval o tom slovenský deník SME. Prodejny by měly podle novely zákona o potravinách, schválené vládou, uchovávat potraviny, kterým zbývá do doby spotřeby méně než 48 hodin, na samostatných regálech. Jak uvedl ministr Simon, povede to k lepší orientaci těch, kteří nakupují potraviny k rychlé konzumaci.

Na speciální pulty se původně měly přesouvat všechny potraviny před koncem doby spotřeby. To však kritizovali obchodníci. Tvrdili, že potraviny s nejkratší dobou spotřeby by na speciální regály putovaly hned po přivezení na prodejnu. Po schválení novely vládou už Simon říkal, že 48­hodinový regál bude pro potraviny, které mají trvanlivost víc než čtyři dny.

Čtěte také:


Některé obchody již nyní nabízejí část sortimentu s blížícím se koncem doby spotřeby se slevami. Nečiní tak však povinně. Chtějí na výrobku něco vydělat, neboť po uplynutí doby spotřeby jsou potraviny neprodejné.

Zdraží se potraviny
Vytvoření samostatných pultů na potraviny si vyžádá dodatečné náklady, upozornil Pavel Říha, obchodní ředitel společnosti PPM Europe.

Obchodní síť COOP Jednota Slovensko odhadl jen náklady technického charakteru, kterými by splnil zákonnou povinnost, na přibližně milion eur.

"Samozřejmě, že obchod náklady okamžitě přenese do cen potravin. Zvýší se. Zatím nevíme o kolik, ale vliv na ceny to mít bude," uvedl Martin Katriak, místopředseda představenstva COOP Jednota Slovensko.

Lidovky.cz, apaAnežka Palková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!