6. září 2017 17:55, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenští veterináři našli jedovatý fipronil u vařených vajec z Česka

Vejce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vejce - ilustrační foto | foto: Reuters

BRATISLAVA Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v Česku. Informovala o tom slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS).

Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl.

Ředitel SVPS Jozef Bíreš řekl, že šlo o větší množství zmiňovaného výrobku a že kontroly dále probíhají. Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec.

Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding. Podle Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.

Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech odhalili několik zásilek výrobků kontaminovaných fipronilem. Šlo například o vaječnou směs. Česká firma Zeelandia podle sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora.

Proti blechám, vším a klíšťatům

Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům. V žádném z dosud vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Aféra ohledně fipronilu vypukla v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid.

ČTK