2. ledna 2019 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Šmejdi‘ se přesouvají na internet. Předváděcí akce jim komplikuje zákon

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Ilustrační foto Thinkstock

Praha Podvodné firmy se podle České obchodní inspekce stahují z provozování předváděcích akcí, tzv. šmejdi se přesouvají na internet. Ve 3. čtvrtletí loňského roku provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) 16 kontrol a porušení právních předpisů zjistila u třech z nich, tedy v téměř 19 procentech případů. Oproti 2. čtvrtletí je to snížení téměř o deset procentních bodů. ČOI to uvedla v tiskové zprávě.

Důvodem poklesu zájmu je především novela zákona z roku 2016, která zakazuje prodejcům žádat peníze z uzavřené kupní smlouvy ihned na předváděcí akci. Platbu nebo její část mohou prodejci žádat teprve až sedm dní poté.

Ve čtyřech případech se jednalo o porušování zákonem stanovených oznamovacích povinností, kdy prodávající neoznámili konání akce České obchodní inspekci. V jednom případě organizátoři nedodrželi povinnost uvádět v pozvání k účasti na akci zákonné náležitosti jako například adresu místa konání předváděcí akce.

Výrazně se ve 3. čtvrtletí snížila také výše udělených pokut. Inspekce „šmejdům“ udělila jen dvě pokuty v hodnotě 112 000 Kč. Např. ve 2. loňském čtvrtletí ČOI organizátorům uložila pokuty za 2,3 milionu korun.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz