19. července 2015 22:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Snížení řeckého dluhu odmítám, trvá si na svém Merkelová

Angela Merkelová promlouvá k německým poslancům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová promlouvá k německým poslancům. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli opět odmítla možnost seškrtání řeckých dluhů. Dala však najevo ochotu jednat o snížení úrokových sazeb či prodloužení splatnosti, pokud bude Řecko plnit podmínky nového záchranného programu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

„Řecko již získalo úlevy. Měli jsme tu dobrovolné seškrtání dluhu soukromými věřiteli, poté jsme prodloužili termíny splatnosti a snížili úrokové sazby. Nyní můžeme o takovýchto možnostech znovu jednat,“ řekla Merkelová v rozhovoru s německou televizí ARD.

Kancléřka nicméně upozornila, že „klasické seškrtání 30 či 40 procent dluhu není v měnové unii možné“. Dodala, že o případných změnách splatnosti a úroků lze jednat až poté, co Řecko úspěšně projde první kontrolou nového záchranného programu.

Na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) se Atény s eurozónou předběžně dohodly v pondělí. Německý parlament v pátek spolkové vládě schválil další jednání o podrobnostech záchranného programu.

Z průzkumu agentury YouGov nicméně podle listu Die Welt vyplývá, že více než polovina Němců považuje plánovaný záchranný program pro Řecko za špatný. A téměř polovina by upřednostnila, kdyby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny.

Merkelová v neděli rovněž uvedla, že nedávný návrh německého ministra financí Wolfganga Schäubleho na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů již není předmětem jednání. „O této možnosti jsme diskutovali, ale rozhodli jsme se pro jinou variantu,“ řekla.

V Řecku se v pondělí po třech týdnech znovu otevřou banky, Řekové si však nadále budou moci vybírat pouze omezené množství peněz. „Tohle není normální život, takže musíme (o záchranném programu) jednat rychle,“ uvedla Merkelová. Dodala, že německá vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby dovedla jednání ke zdárnému konci. Bude však v jednáních „tvrdá“, aby zajistila, že Atény dodrží dohodnuté podmínky.

 

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.