Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EET začne beze změn, říká Babiš. Sobotka chce návrhy úprav projednat na vládě

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Přes návrhy ohledně e-shopů nebo malých podnikatelů bude evidence tržeb pro restaurace a ubytování spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce ministerstvo financí prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna. Pozměňovací návrhy cílí podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) především na další fáze EET. Babiš to řekl na čtvrteční tiskové konferenci.

Babiš chce příští týden ve Sněmovně v rámci projednávaného daňového balíčku navrhnout, aby z evidence tržeb mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 korun. Do EET by se tak promítlo avizované rozšíření takzvané paušální daně, které by mělo platit od příštího roku. Další změna spočívá v tom, že evidenci tržeb by ve webových obchodech nepodléhaly platby kartou prostřednictvím internetu.

Autentizační údaje k evidenci tržeb dosud získalo podle Babiše přes 46 tisíc podnikatelů a v pilotním provozu je aktuálně přes 16 400 uživatelů, kteří vydali 5,6 milionu účtenek.

U vyjmutí z EET u malých podnikatelů Babiš upozornil na to, že půjde o možnost, nikoli o výjimku. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová uvedla, že konečné slovo u případného schválení paušální daně bude mít vždy Finanční správa. O paušální daň budou moci požádat i podnikatelé, kteří budou muset evidovat již nyní od prosince, ale až po účinnosti daňového balíčku. MF stejně tak nemá zcela jasnou představu, jak dopadnou změny na velkoobchody a maloobchody, které budou muset tržby začít evidovat od 1. března. „V zákoně by mohla být přechodná ustanovení, která by podchytila tu druhou vlnu. Ale počkáme jak dopadnou návrhy ve Sněmovně,“ řekla Schillerová.

Rozšíření paušální daně, tedy stanovení daně dopředu po dohodě s finančním úřadem, obsahuje právě schvalovaný daňový balíček. V praxi to funguje tak, že podnikatel musí finančnímu úřadu předložit své příjmy z minulosti i očekávané příjmy na daný rok.

Finanční úřad následně posuzuje, zda jsou údaje relevantní. Teď o daň mohou požádat jen podnikatelé, kteří mají příjmy pouze z podnikatelské činnosti a nemají zaměstnance. V novele zákona chce MF umožnit paušální daň i pro podnikatele, kteří mají i příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání.

Daňový expert: Krok s e-shopy je správný

Návrh ministerstva financí přitom ve středu způsobil roztržku při jednání koaliční rady. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) návrh znepokojil a rozčílil, předlohu chce v pondělí posoudit na vládě.

Ministr financí Babiš by měl podle něj kabinet ujistit, zda nepřijde s dalšími úpravami. Sobotka nyní kritizuje hlavně způsob, jakým předseda hnutí ANO se změnami přišel. V dopisu Babiše vyzval, ať pro ostatní ministry vyhodnotí dopady navrhovaných změn.

Možnost paušálu podle Sobotky může založit nerovnost a rozmíšky mezi podnikateli. Smířlivěji se pak dívá na návrh týkající se e-shopů.

Podle daňového experta společnosti Apogeo Jiřího Žežulky jde návrh na úlevy e-shopům správným směrem. Upozornil na to, že v některých případech nebyl obchodník schopen zjistit, jakou formou byla úhrada za jeho zboží provedena. Platba přes platební bránu kartou putuje nejdříve ke zprostředkovateli, který následně peníze převede bezhotovostním převodem na účet obchodníka. Obchodník tak podle Žežulky není schopen identifikovat, jakou formu měla platba na svém počátku.

Naopak výjimka pro podnikatele s určitou výší příjmů je podle něj zcela nesystémová a těžko ji lze v teto fázi projektu rozumně odůvodnit. „Musíme si totiž uvědomit, že živnostník s ročním příjmem do čtvrt milionu korun těžko může mít vůbec nějakou daňovou povinnost, a podmínka paušálního sjednání daně je tak spíše marketing novelizovaného ustanoveni o paušální dani,“ uvedl.

Návrhem se budou zabývat poradci

Sobotka deníku Blesk řekl, že se Babiš se zachoval chaoticky. Koaličním partnerům pouze rozdal list papíru, kde své návrhy oznámil. „Pokládám to za neseriózní vůči daňovým poplatníkům. Když to předkládá takhle pozdě, měl by to lépe vysvětlit,“ uvedl Sobotka. Vicepremiér podle něj poškodil start EET a nahrál opozici. Pravice systém dlouhodobě kritizuje a chtěla by ho zrušit.

Do pondělí by se měli návrhy zabývat premiérovi poradci. „Abychom se k tomu věcnému obsahu mohli vyjádřit. Já teď kritizuji, jakým způsobem to bylo provedeno, vytváří to chaos,“ řekl Sobotka. Babiš by měl v pondělí podle něj také ostatním ministrům sdělit, zda už jde o všechny výjimky, nebo ministerstvo přijde s dalšími úpravami. Průběh středečního jednání premiéra částečně nahlodal, přesto si stojí za tím, že sociální demokracie pro EET hlasovala.

V dopisu se čtvrtečním datem, který je adresován Babišovi, požádal Sobotka ministra financí, aby v pondělí vládě předložil informaci, zda je systém pro EET správně nastaven a plně funkční. „Žádám vás též o vyhodnocení dopadů nových návrhů,“ uvedl premiér. Navrhování změn zákona těsně před nabytím účinnosti podlamuje podle něj důvěru v celý systém EET. Postup ministerstva označil za neprofesionální. „Odpověď očekávám obratem,“ dodal v dopisu.

Opozice chce zrušení

TOP 09 ve čtvrtek vyzvala vládu, ať zastaví celý projekt elektronické evidence tržeb (EET). Dohady, které přinesly středeční návrhy Babiše na dílčí změny v EET, s sebou přinášejí podle opoziční strany chaos, před kterým během přijímání zákona o EET varovala. ODS navrhne v Poslanecké sněmovně úplné zrušení systému, Starostové a nezávislí by z něj chtěli vyjmout drobné živnostníky.

Pokud kabinet urychleně nezastaví aplikaci zákona o EET, ponesou všichni tři vládní partneři podle TOP 09 odpovědnost za chaos a ukončení podnikání tisíců malých živnostníků. „Současný chaos, který vznikl kolem zavádění EET, vytváří situaci, před kterou jsme opakovaně varovali při projednávání zákona i po jeho přijetí,“ uvedla strana. Po vládě požaduje zastavení projektu.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Babišovi s řešením problémů EET rád pomůže. „Do daňového balíčku navrhneme vlastní pozměňovací návrhy, kterými celý systém zrušíme. Jiná možnost není. Výjimky systém ještě zhorší. Zákony mají být přehledné a jednoduché,“ uvedl Fiala v tiskovém prohlášení. Ukázalo se podle něj, že ODS měla pravdu, když upozorňovala, že EET přinese problémy hlavně malým podnikatelům a živnostníkům.

K ochraně malých živnostníků vyzval vládu předseda STAN Petr Gazdík. Podobnou iniciativu, jako nyní prosazuje Babiš, už na konci května schválil Liberecký kraj, uvedl Gazdík. „Vláda se k návrhu tehdy postavila odmítavě. Teď Andrej Babiš prozřel a začal navrhovat něco podobného,“ řekl. Kdyby se podle něj vláda nad likvidačními dopady zákona zamyslela, mohla těmto zmatkům předejít.

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) uvedl, že EET je natolik vážná věc, že by nikdo neměl zpochybňovat její parametry krátce předtím, než vstoupí do praxe. „Již dříve jsem vyjadřoval znepokojení o připravenosti EET, a to se bohužel nyní také projevuje. Buď to tedy ministr financí myslí s evidencí tržeb vážně a stojí si za ní, tak jak byla schválena, nebo nás zase všechny jenom tahá za nos,“ uvedl.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!