16. ledna 2011 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šokující předpovědi pro rok 2011 aneb analýza černých labutí

Black swan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Black swan | foto: Reprofoto

PRAHA S novým rokem se objevuje řada investičních předpovědí, jak se budou chovat trhy. Jednu z nejvíce odvážných představila i Saxo Bank. Inspirovat se nechala fenoménem výskytu černé labutě. Jak je to s jejich pravděpodobností? Posuďte sami.

Z loňských předpovědí se splnily tři, letos je jich pravděpodobných údajně mnohem více. Vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších, které by se mohly dotknout i Česka.

Inspirace předpovědí

Zmiňované předpovědi se inspirují dílem libanonského autora filozofických esejí Nassima Nicholase Taleba. Každoročně se snaží předpovědět zřídka se vyskytující události typu "černá labuť", které se i přes svůj možný zásadní dopad na situaci na trzích nacházejí za horizontem běžných tržních očekávání. V letošním roce došlo k naplnění tří z těchto předpovědí. Letošní "analýza černých labutí" je součástí Finančního výhledu pro rok 2011, který Saxo Bank zveřejní v lednu 2011.

1) Apple koupí Facebook
Společnost Apple, která za minulý rok vydělala v přepočtu 1,2 bilionu korun, což je o 52% více, než v roce před tím, má nyní padesát miliard dolarů v hotovosti a přemýšlí, kam s nimi. Jednou z možností byla koupě společnosti Facebook. Jednání na toto téma již proběhla, nevedla však k žádnému výsledku. Podle Steva Jobse, šéfa společnosti Apple, ztroskotala jednání na přemrštěných požadavcích.

V Česku užívá Facebook zhruba 2,7 milionu lidí a společnost Apple plánuje náš trh zařadit mezi skupinu zemí, které jsou investičně zajímavé.  

2) Cena zlata poroste
Podle Pavla Trtíka, obchodníka a marketingového šéfa firmy Zlaté Mince Numismatika, cena Zlata opravdu nadále poroste. Sám toto považuje za jasný znak, že krize ještě nepřešla a počítá s dalším růstem i pro příští rok. V žádném případě nepřipouští, že by zlato bylo investiční bublinou.

O zlato je prý čím dál větší zájem i v Česku, zlaté mince se letos staly oblíbeným vánočním dárkem. 

Anketa

Která z vybraných předpovědí se podle Vás splní?

Apple koupí Facebook 15
Cena zlata poroste 124
Ceny ropy porostou 79
Zemní plyn zdraží až o 50% 17
Americký kongres zablokuje Bernankeho třetí vlnu kvantitativního uvolňování. 24

3)Ceny ropy porostou
"Pokud cena překročí 100 dolarů za barel, pak to bude způsobeno zejména spekulativními investicemi," vysvětluje Ivan Indráček, předseda společenství čerpacích stanic ČR.

"Další růst cen ropy nelze vyloučit, příčiny tohoto růstu však leží daleko za hranicemi naší země a my nemáme šanci je jakkoli ovlivnit. Navíc - z historie vidíme, že ty největší nárůsty byly nárazové a odvislé od nečekaných negativních impulsů (událostí).

Podle analýz Mezinárodní energetické agentury se rozumná cena ropy pohybuje kolem 80, možná 90 USD/barel. Taková cena je zajímavá jak pro kupující, tak pro prodávající, kterým zajišťuje dostatečné zisky. Navíc jde o cenu, která umožňuje investovat do těžby hůře dostupných ložisek," říká Indráček.

4) Zemní plyn zdraží až o 50 procent
Kvůli velmi chladnému počasí ubývají velmi rychle zásoby zemního plynu. Proto je možné, že se jeho cena zvýší až o 50 procent.

5) Americký kongres zablokuje Bernankeho třetí vlnu kvantitativního uvolňování
Kvantitativní uvolňování znamená, že Centrální banka nakupuje vládní obligace z nově vytvořených peněz. Tento nástroj se užívá ke zvýšení množství peněz, aby se "ekonomika hýbala" v oběhu a ke snížení úrokových sazeb.

USA má za sebou nyní dvě vlny kvantitativního uvolňování, druhou vlnu ohlásil FED 5. listopadu 2010 a uvolnil 600 miliard amerických dolarů.

Předpovědi splněné pro rok 2010

1. Výnosy německých dluhopisů poklesnou na 2,25 %
• Výnosy německých dluhopisů rekordně poklesly v srpnu 2010.

2. Cena cukru poklesne o jednu třetinu
•V květnu 2010 cena cukru poklesla o 35 %.

3. Rozhněvaná americká veřejnost vytvoří v USA třetí stranu
• Úspěch kandidátů Tea Party ve volbách 2. listopadu 2010.

Lidovky.cz, kikKristýna Straková, ghJan Drahorád

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!