6. května 2011 20:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Souboj gigantů: RWE vede spor s Gazpromem

Gazprom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom | foto: ČTK

PRAHA Největší dovozce plynu do Česka, společnost RWE Transgas, považuje ruský plyn za předražený. Změny podmínek smlouvy chce docílit pomocí arbitráže.

RWE Transgas se nejprve zkoušel s ruským Gazprom Exportem dohodnout po dobrém. Bez úspěchu. Loni v prosinci proto spustil rozhodčí řízení, aby změnil vzorec, podle kterého se cena vypočítává.

Čtěte více:


O arbitráži firma poprvé informovala včera. "Vydání rozhodčího nálezu očekáváme na konci příštího roku, tedy pokud se nedohodneme dříve," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Situace využívají konkurenční společnosti, které rychle vytěsňují skupinu RWE z trhu. Ta ještě před čtyřmi lety ovládala 82 procent českého trhu s plynem. Loni to bylo 62 procent a letos její podíl klesne na zhruba 50 procent.

Konkurenti nakupují plyn na západoevropských energetických burzách a obchodních místech, zatímco RWE Transgas je vázán nevýhodnými podmínkami dlouhodobé smlouvy s Gazpromem. "V plynárenství je obvyklé, že odběratel nese riziko objemu dodávky a dodavatel riziko ceny," upozornil Martin Herrmann.

Jiné smlouvy totiž bývají nastaveny tak, že producent plynu snižuje cenu v případě, že jeho zákazník je drahý a ztrácí konkurenceschopnost. RWE Transgas kvůli drahému plynu loni vykázal ztrátu téměř pěti miliard korun.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.