Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud klienty bank neodradil. 35 tisíc žalob požaduje vrácení poplatků

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA K soudu už bylo doručeno prvních 35 tisíc žalob s požadavkem na vrácení poplatků za vedení úvěrových účtů. A další tisíce žalob budou brzy následovat. Podobný proces proti předním tuzemským bankám zatím nemá v Česku obdoby. Zástupci nespokojených klientů i finanční domy si před právní bitvou věří.

Ke službě PoplatkyZpět.cz, která nespokojené klienty zastupuje, se přihlásilo téměř 340 tisíc lidí. Desetina z nich už zaplatilo soudní poplatek a jejich žaloby zamířily k soudu. V žalobách na přední české banky jde zatím o 200 milionů korun plus další miliony v nákladech na soudní řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Částka však není konečná, protože další tisíce žalob společnost BSP Lawyer Partners, jež za iniciativou stojí, zatím kompletuje.

Rozdílné verdikty

Některé soudy již v podobných případech rozhodly.

  • Obvodní soud pro Prahu 5 koncem května zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru. Soud podle banky v odůvodnění rozhodnutí konstatoval, že žalobkyně vstoupila do smluvního vztahu s ČSOB dobrovolně a o výši poplatku, stejně jako o výši dalších plateb, byla informována. Podle zástupců iniciativ, které bojují za vrácení těchto poplatků, nešlo o jejich klienta a neví se, o co v tomto případě konkrétně šlo.
  • Stejný soud 18. dubna naopak rozhodl ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. Hypoteční banka tehdy reagovala tvrzením, že rozhodnutí soudu se vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní.

„V tomto týdnu se kompletují další dokumenty tak, abychom v následujícím dvou týdnech mohli na soudy podat dalších 30 tisíc žalob,“ uvedl Daniel Paľko, šéf představenstva společnosti BSP Lawyer Partners.

Služba Poplatkyzpět.cz doručila výzvy bankám za necelou polovinu všech klientů a skoro 80 tisíc z nich bylo bankami zamítnuto. V následujících dnech by měla obdržet od bank reakci na zbylé doručené výzvy.

„Trváme na tom, že banky postupují plně v souladu se zákonem. Přes prozatím ojedinělé dubnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 (viz box – pozn. red.) se domníváme, že bankám dávají za pravdu tisíce dříve vyhraných sporů vyvolaných nesplácením úvěru, v rámci nichž soudy poplatek za vedení úvěrového účtu nerozporovaly. Obdobně i Obvodní soud pro Prahu 5 ve všech svých 18 rozsudcích z dubna a května tohoto roku sporný poplatek výslovně potvrdil jako legální. Věříme, že náš názor obhájíme i v dalších případech,“ komentuje aktuální zprávu Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Klienti vytáhli proti bankám

Iniciativa PoplatkyZpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. V podobné situaci již uspělo u soudu spotřebitelské sdružení v Německu.

Prvním klientem, který v Česku poplatek na bance vymohl, právník Petr Němec, který takto získal od Komerční banky zpět téměř tři tisíce korun a následně založil výzvu JdeTo.de. Jeho výzva ve spolupráci se serverem BankovníPoplatky.com se poté dostala pod záštitu největšího projektu PoplatkyZpět.cz.

Také Finanční arbitr už v prvnímu nálezu ve sporu o poplatek konstatoval, že banka je povinna ho klientovi vrátit a zaplatit pokutu. ČTĚTE VÍCE

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Tuzemské banky také čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...