Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělské banky musí navýšit rezervy. O dalších 30 miliard eur

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Španělské banky budou muset v rámci nové reformy navýšit rezervy o dalších 30 miliard eur (758 miliard korun) a realitní majetek oddělit do speciálního subjektu. Bankám, které si nebudou schopné zajistit kapitál, slíbil stát finanční pomoc ve formě půjček. Nová opatření vlády mají posílit důvěru ve španělský bankovní sektor.

Investoři zprávu příliš nepřivítali. Španělské akcie v reakci na zprávu klesly a úroková přirážka ke srovnatelným dluhopisům Německa, měřítko rizikovosti země, stoupla na 456 bazických bodů. To ukazuje, že trhy nejsou přesvědčené, že nové kroky vlády mohou vyřešit čtyři roky trvající bankovní krizi v zemi.

Pětiletá půjčka s 10procentním úrokem

Banky, které nebudou schopné získat další kapitál, budou moci získat pětiletou půjčku od státu prostřednictvím konvertibilních obligací s úrokem deset procent. To je dvojnásobek současné úrokové sazby státních dluhopisů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr hospodářství Luis de Guindos zdůraznil, že stát nebude pumpovat peníze do bank. Jedná se pouze o úvěry a konvertibilní dluhopisy mají zajistit, že stát může případně svůj dluh vyměnit za majetkový podíl v bankách.

Vláda rovněž nařídila nezávislý audit úvěrů a realitního majetku v celém bankovním sektoru, jak požaduje Evropská unie.

De Guindos na tiskové konferenci dodal, že banky budou mít do konce roku čas na převod svého nekvalitního realitního majetku do speciálních subjektů ve formě fondů pro správu majetku. Ty pak budou mít na starosti prodej tohoto majetku.

Španělské bankovnictví doplatilo na krach realitního trhu v roce 2008

Stát již v únoru nařídil bankám posílit rezervy na ztrátové úvěry o 54 miliard eur. Dalších 30 miliard eur jsou rezervy na úvěry, které zatím nejsou považovány za problematické, ale mohou se jimi stát, pokud se recese dále prohloubí. Doposud banky vytvářely nové rezervy pouze na ztrátové úvěry. Podle předchozích bankovních nařízení musely rezervy u zdravých úvěrů činit sedm procent z celkové hodnoty úvěrů, nyní se tento poměr zvýší na 30 procent.

Španělský bankovní sektor tvrdě doplácí na krach realitního trhu v roce 2008, po němž bankám zůstaly nedobytné úvěry a další problémový realitní majetek za 184 miliard eur (asi 4,6 bilionu korun). Bankovní sektor už sice za tři roky absolvoval tři kola reforem, problémů se tím ale nezbavil, napsaly agentury AP a Reuters.

Navzdory očekávání mnoha analytiků vláda neoznámila nic o pomoci pro banku Bankia, kterou znárodnila tento týden. Bankia vlastní problémový realitní majetek za 32 miliard eur. De Guindos dodal, že vláda představí své plány pro Bankii v několika týdnech.

Španělsko - nejproblémovější země eurozóny

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy. Země sice nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc, ekonomika však není v dobrém stavu a investoři se obávají, že případná pomoc bankám by zemi donutila o pomoc požádat. Španělsko odhaduje, že ekonomika země se sníží letos o 1,7 procenta, podle odhadu Evropské unie to bude 1,8 procenta.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!