21. prosince 2011 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělské město oživilo pesety. Míří tam davy

Španělské pesety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské pesety | foto: Shutterstock

SALVATERRA DE MINO Plakáty s nápisem "pesety jsou zpátky" doplněné vyobrazením původní španělské měny zaplavily městečko Salvaterra de Mino na severozápadě Španělska. Zde, u hranic s Portugalskem, můžete v restauracích, lékárnách, kavárnách a v dalších asi 50 podnicích zaplatit pesety, jakoby by euro vůbec neexistovalo.

Za šálek kávy dáte 666 peset, za parfém 5 tisíc a fén vás přijde na 9 800 peset. Informovala o tom agentura AFP.

Do galicijského městečka tak mohou zavítat všichni, kdo si zapomněli staré pesety vyměnit za eura nebo si je nostalgicky nechávali v šuplíku. "Zbylo mi 10 tisíc peset, tak jsem za ně koupila fén jako vánoční dárek," uvádí 59letá zákaznice Carmen San Juanová. Tato částka odpovídá zhruba 60 eurům (1 524 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden manželský pár přichází s 15 tisíci pesetami a kupuje za ně parfém a make-up. Jiní nakupují sadu talířů či se dojdou za pesety občerstvit do kavárny.

Fina Rodriguezová, majitelka obchodu s elektrospotřebiči, si návrat k pesetám pochvaluje. "Je to opravdu dobré pro naše podnikání. Lidé sem míří i zdaleka poté, co si o této akci přečetli v novinách."

"S pesetami mají lidé pocit, jakoby nakupovali téměř zadarmo," uvádí Ana Perezová, manažerka parfumerie.

Je to vítaná vzpruha pro celé město, které jako většinu Španělska negativně zasáhlo splasknutí realitní bubliny v roce 2008.

Nostalgické vzpomínání

S pesetami přichází i nostalgie. "Pokaždé, když mám v rukou starou bankovku, chci se ji dotýkat znovu a znovu, jak jsem ráda, že ji vidím," říká Rodriguezová.

K euru tak vřelý vztah Španělé nemají. Podle posledního průzkumu jich 70 procent uvedlo, že jim jednotná měna nepřinesla žádný prospěch. "Po zavedení eura všechno zdražilo," nešetří kritikou majitel baru Montse Ledo.

Experiment s pesetami by měl skončit 31. prosince, kdy město vymění nashromážděné pesety za eura. Žádný limit pro výměnu staré měny nebyl totiž od zavedení jednotné měny v roce 2002 stanoven.

Obchodníci odhadují, že tržby by mohly dosáhnout částky milion peset, tedy asi 10 tisíc eur (přibližně 254 tisíc korun). Národní banka uvádí, že španělské domácnosti doma stále ukrývají pesety v celkové hodnotě 1,7 miliardy eur.

apaAnežka Palková
V. Vlach A jde to! 20:20 21.12.2011

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!