19. července 2012 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko smí půjčku od eurozóny použít jen na sanaci bank

Španělská Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská Bankia | foto: Reuters

BRUSEL Slíbená pomoc až 100 miliard eur (2,5 bilionu korun) pro Španělsko od eurozóny může být použita výhradně na rekapitalizaci bankovního sektoru, a ne pro žádné další účely, jako je intervence na trhu s dluhopisy. Oznámila to Evropská komise, která tak popřela zprávy ze španělského tisku.

"Až 100 miliard eur, které se eurozóna zavázala poskytnout španělským bankám, je pouze pro tento účel, nikoliv pro žádný jiný," uvedl mluvčí komise Simon O'Connor na tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Španělský deník El País napsal, že peníze ze slíbených 100 miliard eur, které nebudou využity pro rekapitalizaci bank, mohou být použity na koupi veřejného dluhu. "Zpráva tisku vychází ze špatné interpretace právního dokumentu," dodal O'Connor.

S použitím peněz na jiné účely musí eurozóna souhlasit

Dokument, který objasňuje dohodu s eurozónou o půjčce pro banky, uvádí, že nevyužité peníze z rekapitalizace bank mohou být použity pro různé účely. Aby však pro tyto účely mohly být peníze použity, bude muset Španělsko nejprve formálně požádat ministry financí eurozóny o jejich souhlas.

Pokud by žádost byla přijata, Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) by znovu vyjednaly memorandum o porozumění a ministři financí eurozóny by spolu se záchranným fondem EFSF vypracovali konkrétní podmínky pro tuto pomoc. Tento postup by se tak přiblížil k pomoci pro stát, které se Madrid snaží zoufale vyhnout, protože řadu podmínek spojených s takovou pomocí považuje za ponižující.

Madrid zatím ještě neupřesnil, jak velkou částku hodlá pro banky využít, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz