30. dubna 2015 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Špatné měsíce pro Airbus. Vydělal méně a zaostává za Boeingem

Letadlo A320 společnosti Etihad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo A320 společnosti Etihad. | foto: AirbusLidovky.cz

TOULOUSE Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group se meziročně snížil o sedm procent na 651 milionů eur, což je zhruba 18 miliard korun. Na výsledky podniku měl negativní vliv pokles dodávek letadel, který však zčásti kompenzovaly příznivé dopady slabšího eura.

Výsledky Airbusu mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 647 milionů eur. Firma rovněž potvrdila celoroční výhled.

Čtvrtletní tržby společnosti klesly o pět procent na zhruba 12 miliard eur. Firma již dříve uvedla, že v letošním prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 134 letadel, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 141 letadel. 

Airbus tak zaostal za americkým rivalem Boeing, který ohlásil nárůst dodávek o 23 strojů na 184 letadel.

Boeing předstihl konkurenta Airbus rovněž v zakázkách. Americká firma ve čtvrtletí získala zakázky na 110 letadel, zatímco Airbus ohlásil pouze 101 objednávek. 

Boeing již minulý týden uvedl, že v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně o 31 procent na zhruba miliardu dolarů (téměř 25 miliard korun).

Lidovky.cz, ČTK