26. května 2009 21:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spíše než dovolenou omezí Češi alkohol a cigarety

dovolená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dovolená | foto: Petr Zavadil, Lidové noviny

PRAHA Letní zájezdy k moři – pro Čechy téměř posvátná věc. Alespoň podle průzkumů. Začnou-li české domácnosti kvůli krizi omezovat své rodinné výdaje, peníze na dovolenou jsou až jednou z posledních položek, na které sáhnou.

Vyplývá to z vydané mezinárodní studie Barometr Cetelem 2009.

V čem se Češi v krizi uskromní

Alkohol a tabák                     34 %
Restaurace a kavárny          19 %
Doprava                                  9 %
Potraviny                                4 % 
Letní dovolené u moře           1 % 
Vzdělání a zdraví                    1 %

Pramen: Baromer CetelemJen asi čtyři procenta respondentů jsou ochotna v případě omezování svých výdajů oželet letní dovolenou u moře. A to je nejméně ze 13 zemí Evropy, kde společnost Cetelem výzkum prováděla. „Češi jsou v chápání dovolené skutečně unikátní a nepovažují ji za úplně zbytné zboží. Proto ani neočekáváme, že se výdaje domácností na dovolenou letos dramaticky propadnou,“ uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří.

Češi budou raději méně konzumovat alkohol, kouřit méně cigaret nebo trávit méně času v restauracích a kavárnách, než aby se omezovali v dovolené. Právě tak je možné charakterizovat spotřebitelské zvyklosti české populace.

V porovnání s jinými zeměmi Evropské unie, kde byl výzkum proveden, je pojetí dovolené u Čechů téměř unikátní. Z oslovených respondentů jen asi čtyři procenta uvedla, že v případě omezování svých výdajů nejdříve sáhnou na dovolenou.

Další podrobnosti o vztahu Čechů k dovolené si přečtěte ve středečním vydání deníku