Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spojené státy podaly žalobu na Google, viní jej ze zneužití dominantního postavení na trhu

Logo společnosti Google spadající pod Alphabet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Google spadající pod Alphabet. | foto: Reuters

Washington Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na internetovou firmu Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, uvedla agentura Reuters.

Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže od přelomové kauzy proti Microsoftu před více než 20 lety. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.

Google na své obvinění reagoval na twitteru. „Dnešní žaloba ministerstva spravedlnosti je vysoce chybná. Lidé používají Google, protože si to vybrali, ne proto, že jsou k tomu nuceni, nebo proto, že nemohou najít alternativu,“ uvádí se v tweetu.

Google již dlouho odmítá tvrzení o nekalé soutěži. Tvrdí, že i když jsou jeho aktivity rozsáhlé, jsou užitečné a výhodné pro spotřebitele. Podle něj jeho služby čelí široké konkurenci a uvolnil inovace, které pomáhají lidem řídit jejich životy. Většina služeb Googlu je k dispozici zdarma výměnou za osobní údaje, které mu pomáhají při prodeji reklamy. Google trvá na tom, že nemá žádnou zvláštní moc, která by nutila lidi používat jeho bezplatné služby, nebo jim bránil v odchodu jinam.

Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů.

Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.

Načasování dohody se sice může podle agentury Reuters zdát jako politické gesto, avšak zásah proti technologickým gigantům je jedním ze vzácných témat, na kterém se shoduje Trumpova vláda s demokraty. Republikáni i demokrati v posledních měsících zvýšili svoji kritiku velkých technologických firem, i když v některých případech z různých důvodů. Zatím není jasné, jak se postaví vláda k žalobě proti Googlu, pokud prezidentské volby vyhraje Joe Biden.

Mateřskou firmou Googlu je technologická společnost Alphabet. Její tržní hodnota přesahuje bilion dolarů (přes 23 bilionů Kč).

Google čelí podobným obviněním i v zahraničí. Evropská unie udělila Googlu loni pokutu 1,7 miliardy USD vůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, dalších 2,6 miliardy USD v roce 2017 za zvýhodňování vlastních nákupních stránek při vyhledávání a 4,9 miliardy USD v roce 2018 za blokování konkurentů v mobilním operačním systému Android.

Vyhledávač Googlu se stal všudypřítomným, jeho název se dokonce stal i slovesem, běžně používaným při vyhledávání na internetu. Tržby společnosti loni dosáhly 162 miliard USD (3,7 bilionu Kč), což je více než hodnota hrubého domácího produktu Maďarska.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...