14. září 2009 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spotřeba domácností už skoro rok klesá, zima by to měla změnit

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Celkové maloobchodní tržby v červenci bez sezonního očištění meziročně klesly o 4,9 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.

Tržby tak klesly již podesáté za sebou. Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Jak se oproti loňsku změnily ceny

Pohonné hmoty               - 19,2 %
Počítače a mobily             - 9,6 %
Použité zboží                    - 6,6 %
Oděvy a obuv                    - 4,3 %
Léky a kosmetika             + 1,4 %
Potraviny                          + 0,7 %
                                    Zdroj: ČSÚ

"I poslední výsledky maloobchodních tržeb potvrdily celkově menší spotřebu domácností v meziročním srovnání. Nicméně s sebou již nesou zárodek lepších časů, když se domácnosti výrazně podílely na pozitivním zvratu v mezičtvrtletním vývoji HDP. Podzimní měsíce by v tomto trendu měly pokračovat, byť vánoční stoly budou chudší než v minulých letech," řekl odborník na maloobchod ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR Jan Bizík.

Obchodníci musejí na slabou spotřebitelskou poptávku reagovat, a tak se snaží nalákat zákazníky především na všemožné slevy a zvýhodněné nákupy, uvedl analytik společnosti Citco - Finanční trhy Tomáš Volf. Domácnosti přesto utrácejí za nejnutnější zboží (potraviny, léky, vitamíny) a nákupy dražšího zboží odkládají na neurčito, doplnila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Nezaměstnanost zůstane totiž vysoká a růst reálných mezd jen pozvolný," dodala.

Podle údajů zveřejněných Eurostastem nejrychleji rostly tržby v Belgii (o 4,8 procenta), ve Švédku (o 4,6 procenta) a v Polsku (o 4,4 procenta), nejvíce se snížily v Lotyšsku (o 29,5 procenta) v Estonsku (o 20 procent) a v Litvě (o 19,1 procenta). "Bohužel se ukazuje, že se zatím veškeré kroky středoevropských vlád na mírnění krize míjejí účinkem. Zrovna tak ale můžeme říct, že bez nich by výsledek nebyl lepší," uzavírá Markéta Šichtařová z Next Finace.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.