14. září 2009 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spotřeba domácností už skoro rok klesá, zima by to měla změnit

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Celkové maloobchodní tržby v červenci bez sezonního očištění meziročně klesly o 4,9 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.

Tržby tak klesly již podesáté za sebou. Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Jak se oproti loňsku změnily ceny

Pohonné hmoty               - 19,2 %
Počítače a mobily             - 9,6 %
Použité zboží                    - 6,6 %
Oděvy a obuv                    - 4,3 %
Léky a kosmetika             + 1,4 %
Potraviny                          + 0,7 %
                                    Zdroj: ČSÚ

"I poslední výsledky maloobchodních tržeb potvrdily celkově menší spotřebu domácností v meziročním srovnání. Nicméně s sebou již nesou zárodek lepších časů, když se domácnosti výrazně podílely na pozitivním zvratu v mezičtvrtletním vývoji HDP. Podzimní měsíce by v tomto trendu měly pokračovat, byť vánoční stoly budou chudší než v minulých letech," řekl odborník na maloobchod ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR Jan Bizík.

Obchodníci musejí na slabou spotřebitelskou poptávku reagovat, a tak se snaží nalákat zákazníky především na všemožné slevy a zvýhodněné nákupy, uvedl analytik společnosti Citco - Finanční trhy Tomáš Volf. Domácnosti přesto utrácejí za nejnutnější zboží (potraviny, léky, vitamíny) a nákupy dražšího zboží odkládají na neurčito, doplnila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Nezaměstnanost zůstane totiž vysoká a růst reálných mezd jen pozvolný," dodala.

Podle údajů zveřejněných Eurostastem nejrychleji rostly tržby v Belgii (o 4,8 procenta), ve Švédku (o 4,6 procenta) a v Polsku (o 4,4 procenta), nejvíce se snížily v Lotyšsku (o 29,5 procenta) v Estonsku (o 20 procent) a v Litvě (o 19,1 procenta). "Bohužel se ukazuje, že se zatím veškeré kroky středoevropských vlád na mírnění krize míjejí účinkem. Zrovna tak ale můžeme říct, že bez nich by výsledek nebyl lepší," uzavírá Markéta Šichtařová z Next Finace.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...