9. února 2014 18:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Srdíčka i labutě. Skláři z Jičína vyrábí speciální valentýnské ozdoby

Výrobce skleněných vánočních ozdob, rodinná firma HAN z Jičína, začal dělat speciální dárkové a dekorativní ozdoby pro příležitost svátku svatého Valentýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobce skleněných vánočních ozdob, rodinná firma HAN z Jičína, začal dělat speciální dárkové a dekorativní ozdoby pro příležitost svátku svatého Valentýna. | foto: ČTK

JIČÍN Výrobce skleněných vánočních ozdob, rodinná firma HAN z Jičína, začal dělat speciální dárkové a dekorativní ozdoby pro příležitost svátku svatého Valentýna. Valentýnský sortiment tvoří ručně foukaná skleněná srdíčka různých dekorů a velikostí. S jejich odbytem podnik počítá hlavně v Česku.

ČTK to řekl jednatel a spolumajitel společnosti Aleš Němec. Svátek svatého Valentýna, který je patronem zamilovaných, připadá na 14. února.

Valentýnský sortiment tvoří ručně foukaná skleněná srdíčka různých dekorů a velikostí. S jejich odbytem podnik počítá hlavně v Česku.

"Zatím to bereme jako doplňkový sortiment, který by nám měl alespoň částečně pomoci vytížit výrobu při slabším období na začátku roku," řekl Němec. Valentýnská srdíčka jičínských sklářů jsou nejčastěji laděna do růžové a červené barvy, jejich průměr se pohybuje od šesti do jedenácti centimetrů. "Vedle srdíček jsme do valentýnského sortimentu na doplnění zařadili i labutě a ptáčky," řekl Němec.

Pracuje se už i na velikonočních ozdobách

U speciální valentýnské kolekce firma zůstat nehodlá a již pracuje na výrobě skleněných ozdob s velikonoční tematikou. Půjde o různá skleněná vajíčka, zajíčky či kačenky. Vajíčka by měla být laděna do modrobílé kombinace, podobné takzvanému cibulovému dekoru.

Při tvorbě valentýnského i velikonočního sortimentu firma podle Němce využila dlouholeté zkušenosti s tvorbou vánočních kolekcí.

Firma HAN, která dává práci asi 20 lidem, vznikla počátkem 90. let. Společnost má roční obrat kolem 14 milionů korun a zhruba 90 procent produkce vánočních ozdob vyváží. Největšími odbytišti jsou Švýcarsko, Německo a Francie. Zákazníkům firma dává u vánočních ozdob na výběr z více než 16.000 dekorů ve více než 600 barevných odstínech.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.