5. června 2009 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné na Slovensku vyhnalo prodej aut o 17%, nejvíce profituje Škoda

Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

BRATISLAVA Prodej osobních a malých nákladních automobilů na Slovensku se v květnu meziročně zvýšil o 17,4 procenta na 9592 vozů. Za růstem poptávky stály státní příspěvky na koupi nového automobilu a likvidaci starého vozu, tzv. šrotovné. Ze zvýšeného zájmu o auta se nejvíce může radovat mladoboleslavská automobilka Škoda, o jejíž modely byl v květnu na Slovensku největší zájem.

Silný růst prodeje v květnu a dubnu z části kompenzoval slabší výsledky ze začátku roku, které zapříčinila světová hospodářská krize. Za prvních pět měsíců roku se prodej snížil o 6,5 procenta na 36.678 vozů.

Největší zájem byl v květnu o automobily Škoda, jejichž prodej dosáhl 1690 vozů. Tržní podíl značky v období od ledna do května činil 15,64 procenta, což představuje meziroční pokles zhruba o čtyři procentní body. Druhé místo si udržel francouzský Peugeot s podílem 9,07 procenta, za kterým následovala jihokorejská Kia s 8,52 procenta.

Stát prostřednictvím dvou vln šrotovného podpořil prodej více než 40.000 nových aut. Zájemci o nákup nového vozidla mohli dostat společně se slevou od prodejců maximálně 2000 eur (54.000 Kč), podmínkou pro získání tohoto bonusu bylo sešrotování starého auta.

Šrotovné podporuje poptávku po automobilech také v dalších evropských zemích. Prodej nových osobních automobilů v Německu v květnu meziročně stoupl o 40 procent na zhruba 390.000 vozů. Druhou nejprodávanější zahraniční značkou se na největším západoevropském trhu s automobily minulý měsíc stala Škoda.

V České republice se prodej nových osobních automobilů v květnu meziročně zvýšil o 20,5 procenta na 14.277 vozů. Důvodem výrazného růstu bylo zavedení možnosti odpočtu DPH při nákupu osobních vozů.

ČTK